Kvalitet u avio industriji
Međunarodno priznat dokaz kvaliteta u avio industriji
Ispunjenje OEM zahtjeva
Naveden kao kompetentan dobavljač u bazi podataka IAQG OASIS
Sljedivost i verifikacija od početka do kraja
Šta je upravljanje kvalitetom prema EN 9100 / 9110 / 9120?
Skup standarda za upravljanje kvalitetom za avio industriju podijeljen je u sljedeća tri dijela:
EN 9100:2018 - za sve proizvođače koji dizajniraju, razvijaju i/ili pružaju proizvode i usluge za avio industriju, svemir i odbranu, i za organizacije koje pružaju aktivnosti nakon isporuke, uključujući pružanje održavanja, rezervnih dijelova ili materijala za vlastite proizvode i usluge
EN 9110:2018 - za organizacije čija se primarna djelatnost sastoji od pružanja usluga održavanja ili kontinuirane plovidbenosti civilnih i vojnih avio artikala i proizvoda, te za proizvođače originalne opreme [OEM] koji obavljaju aktivnosti održavanja, popravke i remonta na vlastitu odgovornost ili bitno drugačije iz njihovih proizvodnih aktivnosti
EN 9120:2018 - za distributere i trgovce koji kupuju dijelove, materijale i sklopove i preprodaju ove proizvode kupcima u avio i odbrambenoj industriji. EN 9120 također pokriva organizacije koje kupuju proizvode i dijele ih na manje količine, kao i one koje koordiniraju procese na proizvodu kojim upravljaju kupci ili vlada.
Zahtjevi navedeni u standardima su dodatak, a ne alternativa ugovornim i primjenjivim zakonskim i regulatornim zahtjevima. Ako se aktivnosti obrade obavljaju na avio komponentama, potrebna vam je certifikacija prema EN 9100 ili EN 9110.
Globalno priznati standardi serije 9100 nose oznaku regionalno odgovornih IAQG sektora prije naziva standarda: EN za Evropu, AS za Ameriku (tj. AS 9100), JISQ/SJAC za Japan/Aziju/Pacifik (tj. JISQ 9100 ili SJAC 9100). Što se tiče sadržaja, standardi su identični i priznati kao ekvivalentni širom svijeta.
Napomena: Ovo nisu ISO standardi. Serija standarda ISO 9100 bavi se zatvaračima za staklene kontejnere.
O reviziji EN/AS 9100/9110/9120
U tu svrhu su usvojene sve inovacije iz ISO 9001:2015, ali je i dalje potreban predstavnik najvišeg menadžmenta. Zahtjevi standarda EN 9100 ff za vaše upravljanje kvalitetom su također:
- Implementacija odgovarajućeg procesa upravljanja konfiguracijom
- Početni pregled uzorka
- Upravljanje rizicima
- Verifikacija i obilježavanje/sljedivost kroz lanac nabavke i životni ciklus za kompanije u avio industriji
- Obavezno izvještavanje i utvrđivanje plana za nepredviđene situacije u slučaju otkrivanja isporučenih neispravnih proizvoda
Za koga je prikladan EN 9100 certifikat u BiH?
Avio i odbrambene organizacije moraju isporučiti sigurne i pouzdane proizvode i usluge koji ispunjavaju ili premašuju zahtjeve kupaca i primjenjive zakonske i regulatorne zahtjeve svojim klijentima i kontinuirano ih poboljšavati kako bi osigurali zadovoljstvo kupaca.
S obzirom na rastuću odgovornost industrije, važnije je nego ikada održavati pouzdanu tehnologiju najvišeg standarda. Globalizacija avio industrije i rezultirajuća raznolikost regionalnih i nacionalnih zahtjeva i očekivanja dodatno su zakomplikovali ovaj cilj.
Organizacije se suočavaju sa izazovom nabavke proizvoda i usluga od eksternih dobavljača širom svijeta i na svim nivoima lanca nabavke. Eksterni dobavljači se, s druge strane, suočavaju s izazovom da moraju isporučiti proizvode i usluge većem broju kupaca koji imaju različite zahtjeve i očekivanja u pogledu kvaliteta.
Zbog toga je još važnije dokazano zadovoljiti stroge standarde kvaliteta serije standarda.
Koji su benefiti EN 9100 certifikata?
Prednosti EN 9100 ff certifikata na prvi pogled:
- Vidljivi znak usklađenosti sa zahtjevima OEM (proizvođača originalne opreme).
- Uvrštavanje vaše kompanije kao kompetentnog dobavljača u bazu podataka IAQG-a u Online informacioni sistem za dobavljače u avio industriji (OASIS). Samo ovaj unos pruža dokaz međunarodno priznatog, akreditovanog certifikata.
- Ekonomske koristi kroz jasno strukturisanje informacija o proizvodima i procesima pomoću sistema upravljanja kvalitetom
- Obavezujući procesi i odgovornosti koje podržavaju kontinuirano unaprijeđenje procesa i njihovih rezultata
- Razmišljanje zasnovano na riziku i potpuna verifikacija postaju dio vaše korporativne kulture
- Integracija zahtjeva iz normativno i pravno uređenih oblasti
- Snažno povjerenje vaših kupaca, poslovnih partnera i sudionika u vaš sistem upravljanja kvalitetom
- Transparentnost kroz jasno sljedivo strukturisanje, izdavanje i modifikaciju zahtjeva/specifikacija i proizvoda, na primjer kroz upravljanje konfiguracijom
DQS certifikati su međunarodno priznati jer uključuju sve relevantne sektorske oznake.
Kome je dozvoljeno da vrši certifikaciju prema EN 9100?
Da bi se certificirao sistem upravljanja u avio industriji, samo odgovarajuće certifikacijsko tijelo mora biti akreditovano prema EN 9104 i navedeno u bazi podataka OASIS od strane IAQG. Zbog opsežne revizije standarda EN 9104, certificirane organizacije u industriji će vidjeti neke fundamentalne promjene u budućnosti. Ovo se uglavnom odnosi na certifikacijske strukture, izračunavanje vremena audita i izvještavanje putem nove OASIS baze podataka, verzija 3.
Kako se odvija certifikacija EN 9100 u BiH?
Da biste dobili certifikat, prvi korak procesa je da s nama razgovarate o vašoj kompaniji, vašem trenutnom upravljanju kvalitetom i ciljevima EN 91xx certifikata. Na osnovu ovih razgovora, dobićete individualnu ponudu prilagođenu potrebama i zahtjevima Vaše kompanije.
Certifikacijski audit počinje analizom i evaluacijom vašeg sistema i utvrđuje da li je vaš sistem upravljanja prikladan za certifikaciju. U sljedećem koraku, vaš DQS auditor na licu mjesta procjenjuje učinkovitost procesa upravljanja koristeći odgovarajući standard. Rezultati se predstavljaju na završnom sastanku. Po potrebi se dogovaraju akcioni planovi.
Nakon audita, rezultate ocjenjuje nezavisni certifikacijski odbor DQS-a. Ako su svi zahtjevi ispunjeni, dobit ćete certifikat prema EN 9100 ff.
Bitne komponente vašeg sistema se ponovo auditiraju svake godine na licu mjesta. Na taj način se kompetentno prati kontinuirano unaprijeđenje vašeg sistema upravljanja i poslovnih procesa.
Certifikat prema EN 9100 ff važi najviše tri godine. Blagovremeno prije isteka certifikata, provodi se recertifikacija kako bi se osigurala kontinuirana usklađenost sa primjenjivim zahtjevima standarda. Nakon usklađenosti, izdaje se novi certifikat.
Koliko košta EN 9100 certifikacija u BiH?
Iz ovih razloga, troškovi za certifikaciju prema EN 9100 ne mogu se dati kao paušalni iznos. Bit će nam drago da Vam napravimo individualnu ponudu za Vašu kompaniju ili organizaciju.
Da bismo vam dali pregled troškova za EN 9100 certifikaciju, potrebne su nam precizne informacije o vašoj organizaciji i opsegu vašeg AQMS unaprijed. To će nam omogućiti da vam pošaljemo ponudu po mjeri. Kontaktirajte nas direktno ovdje, vaša lična kontakt osoba će vas savjetovati.
Osnova troškova za EN 9100 certifikat prema reviziji EN 9104-001
Sa revizijom standarda EN 9104-001, došlo je do nekih promjena u pogledu troškova certifikacije prema EN 9100 ff. Za ovo su relevantne sljedeće 4 tačke:
1. Koliko je složen vaš sistem upravljanja?
Ovdje se uzima u obzir broj i struktura lokacija, kao i složenost organizacije i njenog sistema upravljanja. Što se strukture tiče, u budućnosti će postojati samo dvije strukture unutar opsega AS/EN 9104: "Jedna lokacija" ili "Više lokacija". Organizacije koje su pripadale prethodnim strukturama "Kompleks", "Kampus" ili "Nekoliko" sada će biti dodijeljene novoj strukturi "Više lokacija".
2. Koji su osnovni procesi vaše kompanije u okviru AQMS-a?
U određivanju potrebnih napora audita, pitanje da li se vaša organizacija bavi razvojem proizvoda igra posebno važnu ulogu.
3. Koji su rizici u vašoj organizaciji?
Analiza rizika se provodi prije inicijalne certifikacije i ažurira prema potrebi prije svakog nadzornog ili recertifikacijskog audita.
Analiza rizika uključuje informacije o učinku organizacije za svaku lokaciju u okviru certifikacije, uključujući:
- Isporuku proizvoda ili usluga organizacije kupcu na vrijeme.
- Usklađenost isporučenog proizvoda ili usluge sa zahtjevima kupca.
- PEARs i povezani ključni indikatori učinka (KPI).
- Žalbe kupaca i nivo(i) efikasnosti procesa, ako je primjenjivo.
- Nivo regulatornih zahtjeva.
- Zrelost i efektivnost sistema upravljanja, uključujući rezultate pregleda menadžmenta i internog audita.
- Rizici povezani s proizvodima, procesima ili aktivnostima, na primjer, dizajn, sigurnost, pouzdanost ili složenost.
4. Kako izračunati vrijeme audita?
Vrijeme audita se izračunava u četiri koraka, uz učešće organizacije (koja će biti) certificirana:Korak 1: Određivanje trajanja osnovne audita na osnovu tabele 8 iz EN 9104-001 (vrsta audita + broj zaposlenih).Korak 2: Moguće razmatranje povećanja ili smanjenja rizika (na osnovu OCAP analize rizika, +/- 10 posto).Korak 3: Primjena redukcija prema tabeli 10 iz EN 9104-001Korak 4: Razmatranje dodatnog vremena audita, npr. korištenje prevodilaca, blagovremenost prethodnih pregleda korektivnih radnji i ugovornih zahtjeva.
Šta možete očekivati od nas
- Lična, glatka podrška naših stručnjaka - u Bosni i Hercegovini, regionalno i globalno
- Pojedinačne ponude sa fleksibilnim uslovima ugovora i bez skrivenih troškova