Upravljanje kvalitetom je upravljanje organizacijom sa eksplicitnim fokusom na "kvalitet". Cilj je dizajnirati i unaprijediti kvalitet proizvoda i usluga tako da ispunjavaju želje i očekivanja kupaca. Upravljanje kvalitetom pomaže da se poveća zadovoljstvo kupaca, da se pridobiju novi kupci, a time i da se poveća konkurentnost.

Upravljanje kvalitetom - Učinkovito za uspjeh

Profesionalno upravljanje kvalitetom nikako ne znači samo ostavljanje dobrog utiska izvana. Radije se radi o upravljanju i kontinuranom poboljšanju vlastitog učinka - kako interno tako i eksterno.

Efikasno upravljanje kvalitetom (QM) pomaže vam da realno procijenite sopstveni potencijal vaše organizacije i da minimizirate nastale troškove. Samo ako uspijete biti malo "bolji" od konkurencije, osigurat ćete uspjeh svoje organizacije u budućnosti. Upravo je to mala, ali suštinska razlika kada ispunjavate sve veća očekivanja vaših kupaca. Jer jedno je sigurno: iako je dobro ispravljati greške, s ekonomske tačke gledišta mnogo je bolje ne praviti nijednu.

Sadržaj
  • Kome je potrebno upravljanje kvalitetom?
  • Koja je važnost upravljanja kvalitetom?
  • Koji su ciljevi upravljanja kvalitetom?
  • Upravljanje kvalitetom - prednosti za kompanije
  • Prednosti sistema upravljanja kvalitetom
  • Koji su zadaci upravljanja kvalitetom?

Kome treba upravljanje kvalitetom?

Svaka organizacija koja želi biti uspješna u budućnosti ovisi o upravljanju kvalitetom na neki način, bez obzira na industriju ili veličinu. Sistematsko upravljanje kvalitetom (QM) pomaže vam da efikasno i efektivno implementirate ciljeve i mjere. Pozitivna nuspojava je da razvijate sveobuhvatno razumijevanje kvaliteta kroz ciljano upravljanje kvalitetom. Bolje razumijete svoje klijente, kontinuirano poboljšavate raspon usluga koje nudite i stoga čuvate svoju konkurentnost na dugi rok.

Pojam kvalitet je star već hiljadama godina i relativno apstraktan. Uvođenjem međunarodnog "konceptualnog standarda" ISO 9000, pojam je postao opipljiviji za kompanije. On čini osnovu za ispravno razumijevanje i implementaciju međunarodnog standarda upravljanja kvalitetom ISO 9001 i definiše upravljanje kvalitetom kao

"koordinirane aktivnosti za upravljanje i kontrolu organizacije u pogledu kvaliteta".

Od centralnog značaja za upravljanje kvalitetom su zahtjevi standarda sadržani u ISO 9001 standardu. Oni pružaju kompanijama precizna mjerila prema kojima mogu procijeniti vlastite napore u smislu kvaliteta. ISO 9004 pruža smjernice za poboljšanje sposobnosti organizacije da postigne održiv uspjeh.

ISO 9000ff SERIJE STANDARDA

ISO 9000:2015-11: Sistemi upravljanja kvalitetom - Osnove i riječnik
ISO 9001:2015-11: Sistemi upravljanja kvalitetom - Zahtjevi

ISO 9004:2018-08: Upravljanje kvalitetom - Kvalitet organizacije - Smjernice za postizanje trajnog uspjeha

Stalno i sveobuhvatno upravljanje kvalitetom smanjuje složenost vaših poslovnih procesa. Mogućnosti, rizici i međusobni odnosi na ovaj način postaju transparentniji. Što se preciznije provodi upravljanje kvalitetom, bolje ovladavate tehničkim, organizacionim i ljudskim faktorima koji utiču na kvalitet vaših proizvoda i usluga.

Ovo vam omogućava da identifikujete i sistematski ispunite očekivanja svih internih i eksternih zainteresovanih strana. A uz odgovarajuću strategiju upravljanja i jasnu komunikaciju, reputacija vaše organizacije će se također poboljšati. To znači da vam sistematsko upravljanje kvalitetom direktno pomaže da osigurate vašu konkurentnost.

Koji je značaj upravljanja kvalitetom?

Upravljanje kvalitetom je najvažniji, stalan i sveobuhvatan zadatak upravljanja. Ali to je i zajednički zadatak. Najviše rukovodstvo organizacije je odgovorno za sve odluke i usmjerava ih. Oni moraju omogućiti proces poboljšanja kvaliteta i osigurati resurse potrebne za to. Ali oni moraju i sami postati aktivni i podržati svoje zaposlenike u njihovim aktivnostima.

Zaposleni implementiraju zahtjeve, a isti su važni za uspjeh – bilo u kontaktu s klijentima ili u računovodstvu. Jednostavno rečeno: ako organizacija optimizira svoje usluge ili proizvode u smislu kvaliteta kroz sudjelovanje svih zaposlenika, u svim područjima i funkcijama, onda se to naziva upravljanje kvalitetom.

U skladu s tim, upravljanje kvalitetom se sastoji od planiranja i realizacije svih mjera koje su neophodne da se usluge organizacije osmisle na način da se ispune zahtjevi kupaca i svih važnih zainteresiranih strana.

Koji su ciljevi QM sistema?
Upravljanje kvalitetom prema ISO 9001

Kada se radi o upravljanju kvalitetom u skladu sa ISO 9001, opšti pojam "kvaliteta" ima tri dimenzije:

  1. Neutralne karakteristike proizvoda, sistema ili procesa
  2. Kvalitet proizvoda, sistema ili procesa
  3. Stavovi iza proizvoda, sistema ili procesa

Kada kupci ili drugi sudionici govore o kvaliteti, gotovo uvijek misle na drugu ili treću dimenziju. Ovo stvara očekivanja: zainteresovane strane očekuju određeni kvalitet proizvoda, procesa i sistema. Kompanije i organizacije moraju pokazati ovaj kvalitet.

To se najbolje postiže uz pomoć profesionalnog sistema upravljanja kvalitetom. Jer samo ako kompanije provode sve napore sistematski, kontinuirano i sa jasnim ciljevima, mogu ispuniti zahteve zainteresiranih strana. Ovi zahtjevi uključuju sljedeće:

  • Očekivanja kupaca u pogledu kvaliteta proizvoda i usluga
  • Zakonski zahtjevi za usklađenost sa smjernicama i zahtjevima
  • Zahtjevi partnera i dobavljača za poslovne procese
  • Zahtjevi zaposlenih prema procesima i korporativnoj kulturi

Kvalitet se stoga u suštini zasniva na eksternim zahtjevima koje vaša organizacija mora ispuniti interno. Budući da se ovi zahtjevi stalno mijenjaju, rastu i usklađuju se s novim društvenim trendovima, morate pronaći načine da ih efikasno i efektivno ispunite.

Ovo čini upravljanje kvalitetom u jednakoj mjeri ključni zadatak kao i zadatak upravljanja finansijskim ili ljudskim resursima.

DQS Vodič za audit ISO 9001:2015 u praksi

Najčešća pitanja audita i mogući dokazi.

Više od kontrolne liste!

Od stručnjaka u ovoj oblasti.

Preuzmite naš besplatni vodič za audit sada.

Upravljanje kvalitetom - prednosti za organizacije

Funkcionalni sistem upravljanja kvalitetom poznaje i ispunjava postojeće zahtjeve svih zainteresiranih strana - ISO standardi govore o zainteresiranim stranama. Što je još važnije, organizacija se kontinuirano poboljšava. To omogućava da predvidi buduće zahtjeve i brže reaguje na promjene.

Tek tada govorimo o integrisanom i kontinuiranom upravljanju kvalitetom. Ovo ima prednosti za svaku organizaciju:

  • Lanac vrijednosti postaje transparentniji, vitkiji i osjetljiviji.
  • Jasne odgovornosti stvaraju sljedive procese i povećavaju sljedivost.
  • Greške se izbjegavaju prije nego što se pojave.
  • Troškovi za minimiziranje rizika, ispravljanje grešaka i redundancije su smanjeni.
  • Kupci i zaposlenici su lojalniji organizaciji.
  • Novi potencijal dodavanja vrijednosti identificira se i obrađuje u ranoj fazi.
  • Smanjuje se protok i vrijeme obrade.
  • Slika se poboljšava.

Prednosti sistema upravljanja kvalitetom

Sistem upravljanja kvalitetom počinje na nekoliko odvojenih tačaka: Vaša organizaciona struktura, vaše procedure, procesi i resursi koji su neophodni za ispunjavanje pojedinačnih zahtjeva kvaliteta u vašoj organizaciji.

Sa profesionalnim sistemom upravljanja kvalitetom, QM sistemom ili skraćeno QMS, definišete okvirne uslove koji omogućavaju sistematsko upravljanje kvalitetom. Time precizno definišete svoju strukturnu i proceduralnu organizaciju kao i ispunjenje svih kvalitetnih zadataka. Sa QMS-om osiguravate da vaši resursi i mjere koje se odnose na kvalitet mogu biti bolje koordinirane, planirane i mjerene. Uz efikasan sistem upravljanja kvalitetom, vi: 

  • Povećavate zadovoljstvo kupaca
  • Stvarate jasne odgovornosti
  • Motivišete svoje zaposlene
  • Smanjujete troškove kroz prevenciju grešaka
  • Poboljšavate konkurentnost
  • Smanjujete moguće rizike
  • Poboljšavate svoj imidž

Koji su zadaci upravljanja kvalitetom?

Kao i u bilo kojoj drugoj disciplini menadžmenta, zadaci upravljanja kvalitetom, metrika i metode mjerenja moraju se razviti kako bi se ocijenile i kontrolisale vaše poslovne aktivnosti. Što su ove metode više orijentisane na proces i sistem, to ćete bolje moći da se prilagodite promenljivim zahtjevima tržišta. Uostalom, potražnja kupaca za performansama ne postoji samo danas ili sutra. Štaviše, stalno se mijenja – ovisno o tome koji su društveni, okolinski ili individualni faktori u fokusu.

U skladu s tim, upravljanje kvalitetom uključuje četiri područja odgovornosti:

  1. Planiranje kvaliteta: Planiranje, dizajn i razvoj, odnosno onaj dio upravljanja kvalitetom koji se fokusira na definiranje ciljeva kvaliteta i njihovu implementaciju u skladu s tim (sa kojim procesima i resursima).
  2. Kontrola kvaliteta: Nabavka, proizvodnja i prodaja, to je dio upravljanja kvalitetom koji je fokusiran na mjere za realizaciju.
  3. Osiguranje kvaliteta: dio QMS-a koji je usmjeren na stvaranje povjerenja da su zahtjevi ispunjeni.
  4. Poboljšanje kvaliteta: dio QMS-a koji je fokusiran na kontinuirano poboljšanje.

Osnovni način razmišljanja je sličan japanskom konceptu Kaizena i razvijen je 1950-ih od strane W.E. Deming za japansku auto industriju. Deming je paralelno proslavio PDCA ciklus, koji je sada jedna od centralnih komponenti upravljanja kvalitetom prema ISO 9001.

PDCA znači Planiraj, Uradi, Provjeri, Povoljšaj. Ciklus dijeli proces kontinuiranog poboljšanja u četiri faze:

  1. PLANIRAJ: Identificirati i planirati odgovarajuće mjere i zadatke upravljanja kvalitetom
  2. URADI: Provesti mjere i zadatke
  3. PROVJERI: Mjeriti uspjeh
  4. POBOLJŠAJ: Koristiti rezultate mjerenja kao poticaj za sljedeći ciklus poboljšanja

Kontinuirano poboljšanje se zasniva na pretpostavci da je svaka akcija poboljšan proces koji se može konstantno optimizirati u malim koracima. Na taj način Deming ne zagovara velike, revolucionarne mjere, već fundamentalnu svijest o poboljšanju svakodnevnog poslovnog života.

Shodno tome, problemi nisu (singularne) prepreke za koje su potrebna (izolovana) rješenja. Oni su impulsi za nove mehanizme poboljšanja i zadatke upravljanja kvalitetom.

Da li biste također željeli podići svoje upravljanje kvalitetom na novi nivo? Naši DQS stručnjaci će vam rado pomoći.

Informišite se! Besplatno i bez obaveza.

Radujemo se razgovoru s vama.

Prikaži više
Prikaži manje

Sistem upravljanja kvalitetom

Sistem upravljanja kvalitetom

iso-21001-certification-dqs-lecturer helps student learn at university
Loading...

Upravljanje kvalitetom za edukacione organizacije

Blog
Diverse Office Conference Room Meeting: Successful Black Female Executive Director Presents e-Commer
Loading...

Upravljanje kvalitetom u edukacionim organizacijama sa ISO 21001

Blog
delta-audit-dqs-whiteboard with notes
Loading...

Revizija ISO 9001:2015 će biti dostupna 2025.

Blog
Paper group people in a Circle Holding Hands
Loading...

CSR je upravljanje kvalitetom budućnosti

Blog
iso-ts22163-iris-certification-dqs-modern passenger elevator on an assembly line
Loading...

IRIS Revizija 04 - novi ISO 22163:2023

Blog
service-excellence-beispiele-dqs-gemalte sonne im sand
Loading...

EFQM Model 2020: Novi impuls za izvrsnost

Blog
Beispiel 1: Bausteine Qualitätsmanagement
Loading...

Poređenje ISO 13485:2016 sa ISO 9001:2015

Blog
Beispiel 1: Bausteine Qualitätsmanagement
Loading...

Sistem upravljanja kvalitetom - postignite efikasan QMS sa ISO 9001

Blog
risikomanagement-header-blog-dqs-aufgestellte holzkloetze domino
Loading...

Upravljanje kontinuitetom poslovanja – Sistem upravljanja za otpornost

Upravljanje kvalitetom ISO 9001

Sistem upravljanja kvalitetom - ili QMS - prema ISO 9001:2015 fokusira se na očekivanja kupaca i drugih zainteresovanih strana. Uključuje sve mjere za planiranje, kontrolu i optimizaciju procesa na osnovu specificiranih zahtjeva. ISO 9001 formuliše zahtjeve kvaliteta koji se mogu primjeniti u svim industrijama i na bilo koju vrstu i veličinu organizacije. Svojim pristupom orijentisanim na proces, čini referentni okvir za individualno i u skladu sa zahtjevima dizajniranje sistema upravljanja kvalitetom.

Blog
delta-audit-dqs-whiteboard with notes
Loading...

Revizija ISO 9001:2015 će biti dostupna 2025.

Blog
Beispiel 1: Bausteine Qualitätsmanagement
Loading...

Poređenje ISO 13485:2016 sa ISO 9001:2015

Blog
qualitaet-header-blog-dqs-bunte bausteine
Loading...

Historija ISO 9001 - priča o uspjehu

Blog
Beispiel 1: Bausteine Qualitätsmanagement
Loading...

Sistem upravljanja kvalitetom - postignite efikasan QMS sa ISO 9001

Zahtjevi sistema upravljanja

Ideja vodilja upravljanja kvalitetom je podizanje svijesti o poduzetničkim obavezama. Sedam principa upravljanja kvalitetom pružaju okvir unutar kojeg organizacije, bez obzira na njihovu prirodu, veličinu i složenost, mogu uskladiti svoje preduzetničke akcije: Fokus na korisnika, Liderstvo, Angažman ljudi, Pristup orijentisan na proces, Poboljšanje, Donošenje odluka zasnovano na činjenicama i Upravljanje odnosima. Ovdje je važno da se ovi principi uvijek moraju posmatrati kao cjelina i da su u pravom balansu jedan s drugim.

Blog
qualitaet-header-blog-dqs-bunte bausteine
Loading...

Šta radi predstavnik upravljanja kvalitetom?

Blog
qualitaet-header-blog-dqs-bunte bausteine
Loading...

Top menadžment u ISO 9001:2015 - Šta standard kaže?

Blog
dqs-informiert-header-blog-viele bunte buecher in regalen in bibliothek
Loading...

Zainteresirane strane - lako objašnjeno

Blog
qualitaet-header-blog-dqs-bunte bausteine
Loading...

Sedam principa upravljanja kvalitetom

Blog
dqs-informiert-header-blog-viele bunte buecher in regalen in bibliothek
Loading...

Šta je dokumentirana informacija?

whitepaper-dqs-mann-liest-auf-einem-ipad
Loading...

ISO 9001 Smjernice audita

Blog
qualitaet-header-blog-dqs-bunte bausteine
Loading...

Pristup baziran na riziku u ISO 9001

Blog
qualitaet-header-blog-dqs-bunte bausteine
Loading...

Znanje organizacije u ISO 9001 - Šta kaže standard?

Proces kontinuiranog poboljšanja

Srž sistema upravljanja kvalitetom prema ISO 9001 je sistematsko i kontinuirano unaprijeđenje organizacije u cilju postizanja planiranih ciljeva. Ova ideja seže do japanske filozofije menadžmenta "Kaizen", što se obično prevodi kao "promjena na bolje". Ovaj proces kontinuiranog poboljšanja (CIP), ranije poznat i kao "proces kontinuiranog poboljšanja" (CIP), ima za cilj kontinuirano postizanje malih poboljšanja u kvaliteti procesa, kvaliteti proizvoda, mogućnosti isporuke i kvaliteta usluge.

Blog
qualitaet-header-blog-dqs-bunte bausteine
Loading...

Proces kontinuiranog poboljšanja (CIP)

Digitalizacija u upravljanju kvalitetom

Digitalna transformacija je u punom jeku. Sa sve bržim razvojem novih digitalnih tehnologija, ovaj proces promjene će se još više ubrzati. Upravljanje kvalitetom neće biti izuzeto od ove transformacije. Umjesto toga, upravljanje kvalitetom u organizacijama mora steći znanje o uticaju ove transformacije na procese i sisteme upravljanja, na kvalitet informacija i podataka, te biti svjestan rizika. I može iskoristiti mogućnosti koje digitalizacija donosi: kroz kvalitet podataka, analizu i predviđanje, kroz digitalizaciju procesa osiguranja kvaliteta i kroz umrežavanje u saradnji.

Blog
qualitaet-header-blog-dqs-bunte bausteine
Loading...

Pogodno za digitalizaciju: tri prednosti upravljanja kvalitetom

Blog
qualitaet-header-blog-dqs-bunte bausteine
Loading...

Sigurnost informacija susreće upravljanje kvalitetom

whitepaper-dqs-mann-liest-auf-einem-ipad
Loading...

ISO 9001 i ISO 27001 u oblasti digizalizacije

Upravljanje kvalitetom u automobilskoj industriji

Certifikacija prema IATF 16949 je praktički neophodna u današnje vrijeme za organizacije koje žele biti navedene kao dobavljači u automobilskoj industriji. Međunarodno značajan standard upravljanja kvalitetom Međunarodne radne grupe za automobile baziran je na ISO 9001:2015, ali se detaljno bavi specifičnim zahtjevima automobilske industrije za proizvodnju modula, komponenti ili dijelova.

Blog
automotive-dqs-kfz in futuristischer farbgebung
Loading...

IATF - Udaljeni auditi u automobilskoj industriji