Auditi u skladu sa IFS Logistika Standardom Verzija 3 će biti moguće od 1. juna 2024. godine, a nakon šestomjesečnog prelaznog perioda, nova verzija će postati obavezna od 1. decembra 2024. Da bismo vam pomogli da se pripremite za novo izdanje, DQS auditor dr. Sylvia Wegner-Hambloch iznijela vam je najvažnije promjene.

Šta je bilo neophodno?

Standard mora uzeti u obzir trenutne zahtjeve koje zahtijevaju:

  • IFS Logistika doktrina,
  • IFS-Logistika vodič više lokacija,
  • zakoni,
  • Codex Alimentarius,
  • GFSI smjernice i referentna procedura za "Skladištenje i distribuciju",
  • ISO 22003-2:2022 (Sigurnost hrane - 2. dio: Zahtjevi za tijela koja vrše evaluaciju i certifikaciju proizvoda, procesa i usluga, uključujući audit sistema sigurnosti hrane)
  • ISO/IEC 17065:2012 (Ocjena usklađenosti - Zahtjevi za tijela koja certificiraju proizvode, procese i usluge)

Osim toga, s ovom novom verzijom, podjela poglavlja je uređena kao u IFS Food 8 kako bi se osiguralo da je ovaj standard sada kompatibilan s drugim IFS standardima. 

 

Važne promjene zahtjeva sa verzije 2.3 na verziju 3

Standard IFS Logistika 3 sastoji se od četiri dijela:

Dio 1 IFS Logistika certifikacijski protokol

Dio 2 Kontrolna lista IFS Logistika audita - Lista zahtjeva za audit IFS Logistika

Dio 3 Zahtjevi za tijela za akreditaciju, certifikacijske organe i auditore - IFS proces akreditacije i certifikacije

Dio 4 Izvještavanje, IFS softver i IFS baza podataka

Prilozi

U nastavku će biti riječi samo o promjenama u Dijelu 1 i 2, koje se uglavnom odnose na kompanije. Izmjene i dopune napravljene u dijelovima 3 i 4 - koji opisuju zahtjeve za tijela za akreditaciju, tijela za certifikaciju, auditore, izvještaje i IFS softver, kao i anekse - se ne razmatraju u nastavku. 

 

Promjene Dio 1 IFS Logistika certifikacijski protokol

Prvi dio IFS Logistika revizije ima novu strukturu poglavlja. Verzija 3 sada se sastoji od četiri dijela, a Dio 5 o nenajavljenim auditima iz Verzije 2.3 je integrisan u Dio 1.

Opseg standarda opisuje zahtjeve za kvalitetom i sigurnošću logističkih aktivnosti kao što su transport, skladištenje, distribucija, utovar i istovar, a sada uključuje i:

  • kratkoročno skladištenje,
  • transport kontejnera,
  • usluge logističke obrade.

Navedeni su i primjeri posebnih uslova za izuzimanje iz opsega audita (pravilo isključenja).

Povezani Aneks 3 o opsegu proizvoda i grupama proizvoda sadrži jasnu tabelu primjenjivih proizvoda:

1 Hrana

2 Proizvodi za domaćinstvo i ličnu njegu

3 Materijali za pakovanje

4 Razni neprehrambeni proizvodi

Novo je proširenje koje uključuje hranu za životinje i usluge kratkotrajne prerade u fabrici, kao što je jednostavno sortiranje voća i povrća prema aspektima kvaliteta ili označavanje.

Minimalno trajanje audita je i dalje jedan dan, pri čemu se za audit na licu mjesta planira najmanje 50% ukupnog trajanja audita.

Vremenski okviri audita nisu promijenjeni. U zavisnosti od statusa certifikacije i ciklusa logističke lokacije provode se različite vrste provjere:

Inicijalni audit: najavljeni i nenajavljeni

Nadzorni audit (recertifikacijski audit): najavljena i nenajavljena obnova certifikacije

Naknadni audit: najavljeni audit na licu mjesta ako je rezultat inicijalnog audita ili nadzornog audita rezultirao ukupnim rezultatom od ≥75% zbog veće neusklađenosti

Prošireni audit: najavljeni audit na licu mjesta kako bi se proširio postojeći obim certifikacije

Ciklus certifikacije nije promijenio vremenski okvir audita za planiranje recertifikacijskog audita. Vremenski okvir audita nastavlja biti osam sedmica prije i dvije sedmice nakon datuma dospijeća (posljednjeg dana inicijalnog audita) za najavljeni audit. Za nenajavljeni audit, međutim, vremenski okvir audita počinje 16 sedmica prije i dvije sedmice nakon roka.

Novi uslov je sada obavezni nenajavljeni audit u roku od tri godine. Certifikacijsko tijelo odlučuje o godini u kojoj se obavlja obavezni nenajavljeni audit. Nenajavljeni audit je sada označen zvjezdicom (IFS Star status) na certifikatu i u bazi podataka.

U IFS sistemu ocjenjivanja još uvijek postoji šest opcija procjene za svaki zahtjev (A, B, C, D, Major i KO) i opcija neprimjenjivosti (N/A). U verziji 3, B procjena je ponovo klasifikovana kao odstupanje. Kompanije sada moraju definisati korekcije i korektivne radnje u akcionom planu za B odstupanja.

Procjena KO zahtjeva se promijenila: sada postoje samo A i B odstupanja i D neusklađenost, C odstupanje više nije moguće.

IFS je na svojoj web stranici obezbijedio detaljnu brošuru o sistemu evaluacije: IFS Sistem ocjenjivanja Verzija 2.3

Još uvijek postoji šest KO zahtjeva, iako je u nekim slučajevima njihov broj ili zahtjev promijenjen. KO o "Postupanje s neusklađenostima i neusklađenim proizvodima" je obrisan i umjesto njega umetnut je novi KO o "Ugovorima s kupcima":

KO br. 1: 1.2.1 Korporativno upravljanje i posvećenost (preformulisano)

KO br. 2: 2.2.1.1 Sistem upravljanja sigurnošću proizvoda i kvalitetom (sa detaljnijim zahtevima)

KO br. 3: 2.2.3.6 Sistem nadzora za svaku CCP

KO br. 4: 4.1.3 Ugovori s kupcima (NOVO!)

KO br. 5: 5.1.1 Interni audit

KO br. 6: 5.9.2 Korektivne akcije

Promjene u dijelu 2 Kontrolna lista audita IFS logistika

Sada postoji samo pet poglavlja u dijelu 2 revidiranog standarda IFS logistika; šesto poglavlje verzije 2.3 "Odbrana proizvoda" spojeno je sa novim zahtjevom o "Prevare s proizvodima" u potpoglavlju 4.5. U odnosu na prethodnu verziju, numeracija je prilagođena u verziji 3, ima manje zahtjeva (132 umjesto 153), zahtjevi su kombinovani ili izbrisani, kreirano je 19 novih zahtjeva i skoro polovina zahtjeva je ojačana i proširena. Za certifikacijski audit prema verziji 3, to znači opsežna prilagođavanja dokumenata, zapisa i rukovanja.

Poređenje dva engleska standarda IFS verzije 2.3 i 3 može se preuzeti kao PDF fajl pod IFS_Logistika_v2.3-v3_čeklista-poređenje_EN na IFS web stranici.

 

Novi zahtjevi za prehrambeni sektor

Osim toga, dodati su detaljni zahtjevi za sektor prehrambenih i prerađivačkih usluga (1.3.2, KO br. 2 2.2.1.1*, 2.2.3.9, 3.4.2), koji su detaljnije opisani u pojedinačnim poglavljima u nastavku.

 

Novi zahtjev za učestalost inspekcija

Postoje novi zahtjevi u pogledu učestalosti inspekcija u roku od 12 mjeseci ili u slučaju značajnih promjena:

1.3.2 Pregled infrastrukture i radnog okruženja

2.2.3.10* Procedure verifikacije sistema upravljanja sigurnošću proizvoda

4.2.1.2 Pregled procjena dobavljača

4.4.3* Test sistema sljedivosti / bilansa mase

4.5.5 Pregled plana odbrane proizvoda i procjena ranjivosti na prevaru u vezi s hranom

U ovom slučaju postoji period čekanja od tri mjeseca, odnosno ne duži od 15 mjeseci:

1.3.1* Pregled menadžmenta

5.1.1* Interni audit

5.7.2 Interno testiranje za opoziv/povlačenje, pokrivanjem procesa od početka do kraja.

Postoje novi zahtjevi za „pristup zasnovan na riziku“, koji pooštrava prethodni pristup „orijentisan na rizik“.

Prema ISO 9001:2015, "bazirano na riziku" znači identifikaciju, procjenu i tretman rizika i prilika, dok "orijentisano na rizik" samo znači razmatranje rizika u lancu procesa.

Postoje daljnji zahtjevi za "procjenu rizika" (5.1.1* KO br. 5 interni audit i 5.8.1 neusklađeni proizvodi i ambalaža) i za "pristup zasnovan na riziku" (3.2.2 učestalost provjera lične higijene; 4.2 .3.4 najgori scenario; 4.7.2.1 održavanje i čišćenje ventilacionih sistema; 4.8.2 higijenski zahtjevi; 4.8.7 plan uzorkovanja za provjeru efikasnosti čišćenja i dezinfekcije; 4.11.1 plan nadzora za ulaznu robu; 4.12.2 provjera uslova transporta).

 

Lista novih zahtjeva u pojedinim poglavljima

Novi zahtjevi i značajna proširenja navedeni su pod brojevima (* označava obavezan unos u revizorskom izvještaju).

1 Korporativno upravljanje i predanost

1.2.4*: Zahtjev da se u roku od tri radna dana obavijesti certifikacijsko tijelo o promjenama (npr. lokacija, naziv kompanije) i specifičnim situacijama (npr. bilo kakav opoziv/povlačenje proizvoda, svaka posjeta nadležnih tijela koja rezultira radnjom u vezi sa sigurnošću proizvoda ili prevarom proizvoda).

(1.3: "Fokus na korisnika" iz verzije 2.3 sada je potpoglavlje 4.1)

1.3.2: Pregled dizajna radnog mjesta uključujući higijenske uslove gdje procesi zahtijevaju veću kontrolu higijene (za prehrambeni sektor).

2 Sigurnost proizvoda i sistem upravljanja kvalitetom

2.1.1.1: Zahtjev za dokumentiranu proceduru za kontrolu dokumenata i njihovih izmjena i navođenje razloga za izmjene kritičnih zahtjeva

KO br. 2: 2.2.1.1*: prošireno "upravljanje sigurnošću proizvoda". Codex Alimentarius se također primjenjuje na prehrambeni sektor

2.2.3.3: Proširenje za uključivanje radiološke opasnosti

2.2.3.4: Prošireno stablom odlučivanja ili drugim alatima

KO br. 3: 2.2.3.6*: Pregled zapisa praćenja CCP od strane odgovorne osobe u kompaniji

2.2.3.7: Praćenje i evidentiranje kontrolnih mjera osim CCP

2.2.3.9: Validacija HACCP plana (za prehrambeni sektor)

3 Upravljanje resursima

3.1: Podpoglavlje Ljudski resursi

3.4.2: Proširene prostorije za higijenu ruku (za prehrambeni sektor)

4 Implementacija logističkih usluga

4.1: Podpoglavlje fokusiranje na kupca i pregled ugovora (odgovara u dijelovima potpoglavlja 1.3 "Fokus na kupca" iz verzije 2.3)

4.1.1: kao input se očekuje kontinuirano poboljšanje

KO br. 4: 4.1.3* Ugovori sa kupcima

4.2.2.1, 4.2.3.1 i 4.2.3.3: Provajderi usluga trećih strana također imaju dozvolu sa certifikatom u skladu sa drugim ekvivalentnim GFSI priznatim standardom

4.2.3.4: Pružalac usluga paketa (iz doktrine)

4.2.4: Potpoglavlje sa tri zahtjeva za djelimično angažovane usluge logističke obrade

4.3.7*: Označavanje

4.5: Potpoglavlje o prevari proizvoda i odbrani hrane, kreirano iz šestog poglavlja verzije 2.3 "Odbrana proizvoda" i zahtjeva o "prevari proizvoda" iz klauzule 4.2.4.8 verzije 2.3 ("IFS smjernice za ublažavanje prevara proizvoda, verzija 2.1" može se preuzeti sa IFS web stranice kao PDF fajl)

4.7.2.5: Rizik kontaminacije za vodu

4.8.2: Higijenski zahtjevi za autocisterne i opremu

4.14.2: Dokazi za opremu i pribor koji bi mogli uticati na hranu

5 Mjerenja, analize, poboljšanja

5.5.1*: Kriteriji za kontrolu količine

5.5.2: Praćenje kontrole količine

Kada će IFS Logistika Verzija 3.0 stupiti na snagu?

Primjena IFS Logistika Standarda Verzija 3.0 je moguća za audite koje se provode nakon 1. juna 2024. Međutim, ona će postati obavezna za sve audite od 1. decembra 2024. godine.

Za nenajavljene audite, verzija 3 se primjenjuje ako vremenski okvir audita počinje 1. juna 2024. ili nakon toga.

Za audite na više lokacija (višelokacijski auditi), lokacije i centrala moraju biti auditirani prema istoj verziji.

U nekim izuzetnim situacijama, verzija 2.3 se također može primijeniti nakon 1. decembra 2024. (npr. naknadni auditi, dodatni auditi ili ako je glavni audit održan prije 1. decembra 2024. prema verziji 2.3).

 

Gdje mogu naći novi standard?

IFS Logistika, verzija 3, trenutno je dostupna samo na engleskom jeziku na IFS web stranici. Možete preuzeti standard ovdje. Prema IFS Management GmbH, prevodi na druge jezike uslijedit će kasnije.

 

DQS - Vaš partner za IFS Logistika certifikat

DQS je akreditirano certifikacijsko tijelo za IFS Logistika Standard. Sa kvalifikovanim auditorima širom svijeta, stojimo vam na raspolaganju.

 

Šta DQS može uraditi za vas

  • Radionice
  • Prethodne procjene radi utvrđivanja bilo kakvih nedostataka
  • Certifikacija prema IFS Logistika Standard Verzija 3
Autor
Dr. Sylvia Wegner-Hambloch

Dr. Wegner-Hambloch ima 10 godina iskustva u prehrambenoj industriji. Radila je u centralnom osiguranju kvaliteta, šest godina je bila generalni direktor uslužne kompanije i 20 godina bila šef radne grupe "Upravljanje kvalitetom i higijena" Društva za hemikalije hrane. Godine 2003. osnovala je kompaniju "SLQ-Systeme für Lebensmittelsicherheit und Qualität" (SLQ sistemi za sigurnost i kvalitet hrane) i od tada je aktivna kao konsultant i trener za prehrambenu industriju i kao DQS auditor.

Loading...