Zahtjev za ponudu u DQS BiH
Vaša lokalna kontakt osoba u BiH
Imate bilo kakvih pitanja? Slobodno nas kontaktirajte.
Osiguranje usklađenosti sa propisima o ljudskim pravima i okolinskoj provjeri širom svijeta
Smanjite rizik korištenjem robusne i vjerodostojne podrške treće strane
Razvijte sposobnost dobavljača i poboljšajte ESG performanse duž lanca nabavke
Uskladite svoju metodologiju audita dobavljača s nacionalnim i međunarodnim propisima o dubinskoj analizi
Iako postoje značajne razlike između različitih inicijativa, postoji sve veći pritisak na kompanije da instaliraju proaktivan sistem kako bi osigurali usklađenost sa standardima ljudskih prava i okolinskim standardima u cijelom lancu nabavke, kako bi se izbjegle kazne, oštećenje reputacije i uklanjanje proizvoda sa tržišta.
Mnoge pravne inicijative i vlasti eksplicitno ili implicitno priznaju vrijednost standarda i audita u ispunjavanju obaveza dubinske analize, stvarajući potrebu za programima audita koji su usklađeni sa ljudskim pravima i konvencijama o zaštiti životne sredine zaštićenim zakonom.
Uz odgovarajuće prateće mjere, auditi dobavljača također mogu doprinijeti sprečavanju kršenja ljudskih prava i štetnih uticaja na životnu sredinu. Ovo je posebno slučaj kada standard za audit propisuje preventivne mjere koje dobavljači treba da preduzmu.
Na kraju, auditi dobavljača također doprinose korekciji štetnih uticaja. Ako auditor utvrdi da lokacija ne ispunjava određene zahtjeve standarda audita, to se naziva neusklađenost (ponekad se naziva i problem, odstupanje ili neusklađenost). Ovo pokreće radni tok korektivnih i preventivnih radnji (CAPA). Za svaku neusklađenost, web lokacije će morati analizirati osnovni uzrok problema i definisati radnje za rješavanje trenutnog problema (korektivna radnja) kao i kako bi se izbjeglo ponavljanje problema (preventivna radnja).
Nakon što lokacija definiše korektivne i preventivne radnje unutar utvrđenog vremenskog okvira, auditor će pregledati dokaze kako bi potvrdio da su akcije prikladne i zatvoriti CAPA proces.
Stoga, robusni audit gleda dalje od trenutka usklađenosti i utvrđuje da li je lokacija poduzela odgovarajuće mjere za smanjenje vjerovatnoće štetnih uticaja na ljudska prava i životnu sredinu. U slučaju da lokacija nije usklađena sa relevantnim zahtjevima, počinje proces implementacije i verifikacije korektivnih i preventivnih radnji.
U prvom koraku želimo saznati više o vašoj kompaniji, vašoj ESG strategiji, politici nabavke, kodeksu ponašanja dobavljača i primjenjivim zahtjevima dubinske analize. Kada se definišu ciljevi, odgovornosti i rezultati programa audita dobavljača, dobit ćete sveobuhvatan prijedlog, prilagođen vašim individualnim potrebama.
U zavisnosti od projekta i preferencija klijenta, auditi se mogu provoditi kao najavljeni, polunajavljeni ili nenajavljeni. Auditi će se sastojati od obilaska lokacije, pregleda dokumenata i intervjua sa menadžmentom i radnicima. Kako povjerljivost intervjua radnika mora biti zagarantovana, auditi se obično odvijaju na licu mjesta. U određenim situacijama, udaljeni auditi mogu biti alternativa.
Svi nalazi se dokumentuju u sveobuhvatnom izvještaju, koji se stavlja na raspolaganje subjektu audita i klijentu. Izvještaj uključuje sistem bodovanja za potrebe benčmarkinga.
Ako auditori otkriju značajne probleme, od subjekata audita će se tražiti da analiziraju osnovni uzrok problema i da definišu radnje za rješavanje trenutnog problema (korektivna radnja) kao i kako bi se izbjeglo ponavljanje problema (preventivna radnja). Auditor provjerava pregledom dokumenata ili naknadnim auditom da su predložene radnje prikladne.