Delta auditi se obavljaju sa namjerom audita sistema upravljanja za razliku između status quo i (novih) standardnih zahtjeva.

Svrha je identificirati moguću potrebu za djelovanjem prije, na primjer, prelaznog audita na novi standard ili certifikacijske audite. Delta auditi se mogu obavljati u bilo kom trenutku i nezavisno od redovno zakazanih audita.

Delta audit je dobio ime po četvrtom slovu grčkog alfabeta "Delta" (∆). Termin koji se često koristi kao sinonim je gap analiza (analiza praznina).

Kada delta audit ima smisla?

Delta audite certifikacijski organi nude kao opcionu uslugu. Ima smisla, na primjer, kada su dostupne revizije ISO standarda sistema upravljanja i kompanije žele da pređu na novu verziju. Kao što je u to vrijeme bio slučaj sa poznatim standardom upravljanja kvalitetom, prelazak sa ISO 9001:2008 na ISO 9001:2015. Delta audit je dobrodošla prilika za mnoge kompanije da identifikuju bilo kakvu potrebu za akcijom na osnovu konačnog standarda kako bi se osigurala uspješna tranzicija na novu verziju.

Delta audit je također koristan kada se prelazi sa standarda sistema upravljanja čiji izdavač nije ISO na ISO standard. To stvara transparentnost i identificira moguću potrebu za djelovanjem. Primjer ovoga dolazi iz oblasti sigurnosti i zdravlja na radu (OHS): prelazak sa BS OHSAS 18001 na ISO 45001:2018.

Druga situacija u kojoj se mogu koristiti delta auditi je nedostatak formalne osnove za certifikaciju. Uzmimo za primjer Evropsku opću uredbu o zaštiti podataka (GDPR): iako je novi GDPR konačno stupio na snagu u maju 2018., još uvijek ne postoji način da se potvrdi usklađenost s istom. U takvim slučajevima, a zudit aštite podataka koristi analizu nedostataka kako bi utvrdilo da li se kompanija pridržava ključnih aspekata zaštite podataka. Ovo ne proizvodi službeni certifikat. Međutim, to kompaniji nudi sigurnost poznavanja statusa quo, razlike sa zahtjevima Opće uredbe o zaštiti podataka i potrebe za djelovanjem.

 

Kada se trud isplati?

Delta audit može biti razumna mjera u slučaju revizije standarda, na primjer, budući da su kompanije rijetko 100 posto ažurne sa revidiranim ili novoizabranim standardom sistema upravljanja u vrijeme planirane promjene.

U smislu napora, delta audit je otprilike uporediv sa (isto opcionom) pred-auditom, koji se provodi prije faze 1 audita u slučaju inicijalne certifikacije. Oba postupka su nezavisna od stvarnog certifikacijskog audita i stoga uključuju dodatni napor. Ipak, u većini slučajeva ovakav audit štedi vrijeme i troškove u odnosu na nedovoljno pripremljen certifikacijski audit, u kojem se utvrđuju značajne neusklađenosti (odstupanja).

Kada se treba obaviti delta audit?

Svako ko naruči delta audit treba da razmisli o pravom trenutku za njegovo provođenje. Ako su uspostavljeni novi zahtjevi standarda, ne postoji prerani datum. Nasuprot tome, kompanija mora očekivati da će analiza nedostataka otkriti potrebu za djelovanjem. Stoga se mora ostaviti dovoljno vremena, na primjer do planiranog audita za promjenu, kako bi se mogle provesti sve potrebne mjere.

 

Kako funkcioniše delta audit?

Analiza nedostataka se uvijek radi pojedinačno za svaku kompaniju. Postojeće strukture preduzeća se analiziraju kako bi se odredili, na primjer, napor i troškovi potrebni za certifikaciju. U zavisnosti od zahtjeva, analiza se može odnositi samo na pojedine dijelove preduzeća ili uzeti u obzir sve oblasti kompanije. Između ostalog, analiza uključuje akcione planove kompanije, procjene rizika ili definicije ciljeva.

Audit se obično provodi u sljedećim koracima:

  • Samoprocjena od strane vaše kompanije na osnovu liste pitanja
  • Određivanje fokusnih tačaka audita u bliskoj konsultaciji sa certifikacijskom kompanijom
  • Procjena trenutnog statusa na licu mjesta od strane auditora
  • Procjena samoprocjene od strane auditora s obzirom na stvarno stanje utvrđeno na licu mjesta
  • Dokumentacija o slabim tačkama i potencijalima za poboljšanje od strane auditora.

Međutim, mora se napomenuti da nema dodatne procjene od strane auditora nakon delta audita i mogućeg predstojećeg prelaznog ili certifikacijskog audita. To znači da nije moguće pokazati da li je potencijal za poboljšanje koji je identificiran također implementiran.

Procedura i pristup jasno pokazuju da ovakva analiza jaza nije usluga u smislu konsultantske djelatnosti. To je korisna priprema za certifikacijski audit s obzirom na moguću potrebu za djelovanjem. Može prethoditi certifikaciji, ali nije dio ISO certifikata.

 

Zaključak

Delta audit (sinonim analiza praznina) se obično koristi kada se standard revidira ili potpuno ponovo izda. Certifikacijske kuće tako svojim klijentima nude utvrđivanje trenutnog statusa i pregled njihove samoprocjene. Oni se porede sa novim zahtjevima u kompaniji na licu mesta. Identifikovane slabosti (delte / praznine) su dokumentovane i kompanija ih mora zatvoriti prije stvarnog audita sistema. Međutim, ovo drugo nije auditirano.

Glavna prednost je što se ne očekuju značajnija odstupanja (neusklađenosti) u stvarnom certifikacijskom auditu. Ovo štedi vrijeme i novac.

audits-der-dqs-mitarbeiter diskutieren über inhalte auf tablet
Loading...

Imate li pitanja o Delta auditu?

Rado ćemo vas obavijestiti o trudu i troškovima u neformalnoj diskusiji. Bez obaveza i besplatno.

Autor
Ute Droege

DQS expert za sisteme upravljanja kvalitetom, dugogodišnji auditor i iskusni trener za ISO 9001.

Loading...