Certificirani sistem upravljanja okolinom u skladu sa ISO 14001 je savršena osnova za održivo upravljanje. Istovremeno, certifikat također otvara vrata tržištu u svim industrijama: za mnoge poslovne odnose danas, dokaz stalnog poboljšanja okolinskih performansi je osnovni zahtjev - VAHLE je certificirao svoj EMS od strane DQS-a u jesen 2023.
- Skriveni šampion: VAHLE GmbH & Co KG
- Intervju: "Održivost je naš kamen temeljac!"
- ISO 14001: Na putu implementacije
- Upravljanje okolinom u praksi: Struktura visokog nivoa
- Zaštita okoline - uloga top menadžmenta u praksi
- Integrisani sistem upravljanja na novom nivou
- Fokus na upravljanje održivošću
- DQS - šta možemo učiniti za vas
Skriveni šampion: VAHLE GmbH & Co KG
Historija kompanije VAHLE GmbH & Co KG, sada u svojoj četvrtoj generaciji porodičnog menadžmenta, datira iz 1912. godine, kada je osnivač Paul Vahle izumio prvu svjetsku šinu od čvrstog bakra prije više od 100 godina, postavljajući temelje za priču o uspjehu koja je i danas u toku. Od tada, VAHLE se razvio u vodećeg globalnog dobavljača sistema za mobilne industrijske aplikacije, čiji međusektorski portfelj uključuje pametna rješenja za prijenos energije i podataka, pozicioniranje i kontrolu.
Skriveni šampion, sa sjedištem u Kamenu, Njemačka, već neko vrijeme radi sa DQS vezano za certifikaciju integrisanog sistema upravljanja (IMS) koji se sastoji od ISO 9001 (kvalitet) i ISO 45001 (zdravlje i sigurnost na radu), nedavno proširen i uključuje upravljanje okolinom u skladu sa ISO 14001.
Intervju: "Održivost je naš kamen temeljac!"
U ovom intervjuu razgovaramo sa generalnim direktorom VAHLE Achim Dries i Sebastian Krüger, odgovornim za implementaciju integriranog sistema upravljanja, o uvođenju, auditu i certifikaciji sistema upravljanja okolinom (EMS), kao i srodnim temama
DQS: Gospodine Dries i gospodine Krüger, počnimo s razlozima koji stoje iza odluke da dodate sistem upravljanja okolinom u skladu sa ISO 14001 vašem integrisanom sistemu upravljanja - da li je to prvenstveno bila ideja održivosti ili bolje rečeno zahtjev kupaca?
Sebastian Krüger: Zapravo, oboje! Već neko vrijeme razmišljamo o proširenju našeg integrisanog sistema upravljanja dodatnim standardima i da ga učinimo sveobuhvatnijim. Kao dio naših stalnih napora ka održivom razvoju, bilo nam je posebno važno da našu posvećenost okolinskim i energetskim pitanjima učinimo vidljivom putem odgovarajućeg certifikata – kako interno tako i eksterno.
Zauzimamo holistički pristup održivosti, uzimajući u obzir ne samo okolinske i društvene aspekte, već i ekonomske ciljeve. Uvjereni smo da uravnoteženo razmatranje sve tri dimenzije održivosti - okolinske, društvene i ekonomske - podržava i nas kao kompaniju i naše klijente u njihovoj potrazi za dugoročnim, održivim uspjehom.
Stoga je za nas sasvim razumljivo da ISO 14001 certifikat uvijek uzima u obzir zahtjeve kupaca. Kao pouzdani partner mnogim liderima u industriji, mi smatramo da je naša odgovornost ne samo da vodimo sopstvene ciljeve održivosti, već i da podržimo naše klijente u njihovim sopstvenim ciljevima zaštite okoline i energetske efikasnosti.
ISO 14001 Čeklista
Dobra audit pitanja i mogući dokazi
Koristite besplatnu čeklistu ISO 14001 audita kao alat i korisnu podršku za svoje interne audite. Upoznajte zahtjeve okolinskog standarda i shvatite dodanu vrijednost dobrih ISO 14001 audit pitanja za poboljšanje vaših procesa upravljanja okolinom.
ISO 14001: Na putu implementacije
DQS: Kako ste pristupili implementaciji ISO 14001?
Sebastian Krüger: Prije svega, dobili smo sveobuhvatan pregled zahtjeva ISO 14001. Zbog Strukture visokog nivoa (HLS) i postojećih preklapanja sa drugim standardima, brzo je postalo jasno da ćemo zauzeti integrisani pristup ovom procesu. Stoga smo uspostavili ključni audit tim, koji se tako dobro uspostavio da postoji i danas. Ovaj tim čine predstavnici i službenici iz oblasti okoline, sigurnosti i zaštiti zdravlja na radu i kvaliteta. Kako su ISO 9001 i ISO 45001 već bili dio našeg integrisanog sistema upravljanja, bili smo u mogućnosti da se oslanjamo na dokazane strukture i neprimjetno integrišemo uvođenje ISO 14001.
Glavni audit tim razvio je detaljnu mapu puta sa jasno definisanim zadacima za svaku oblast. Sljedeći korak je bio informisanje cjelokupne C-Line [top menadžment, napomena urednika] o zahtjevima ISO 14001 i potrebnim resursima. Uz njihovu punu podršku, potom smo upoznali šefove sektora, šefove odjeljenja i vođe timova o mapi puta za uvođenje i certifikaciju prema okolinskom standardu.
Poruka je bila jasna: mi obezbjeđujemo strukturu i okvir za implementaciju, stručnjaci i vlasnici procesa iz odgovarajućih odjela su odgovorni za razvoj sadržaja tema. Ovaj pristup je funkcionisao izuzetno dobro zahvaljujući brojnim razmjenama i impulsnim sesijama, kao i podršci menadžmenta i izvršnog nivoa.
Istovremeno, svi zaposleni u kompaniji su kroz obuku senzibilizirani za zahtjeve ISO 14001. Tokom čitavog procesa implementacije, redovno smo informisali sve zaposlene o statusu projekta putem intraneta.
Upravljanje okolinom u praksi: Struktura visokog nivoa
DQS: Ako uporedite standarde ISO 45001 i ISO 14001, možete vidjeti da postoji niz drugih sličnosti pored strukture visokog nivoa - da li su te sinergije dovele do primjetnog smanjenja napora uključenih u implementaciju vašeg EMS-a?
Sebastian Krüger: Apsolutno! Sinergija između standarda nam je prije svega uštedjela vrijeme i omogućila nam da izgradimo mostove do specijalističkih odjela. ISO 45001 je već neko vrijeme uspostavljen u VAHLE-u, a okolinski aspekti, kao što su opasne supstance, često utiču i na sigurnost na radu naših zaposlenih.
Nadalje, prilikom implementacije ISO 14001, imali smo koristi od preklapanja sa ISO 9001, posebno u oblastima upravljanja dobavljačima, upravljanja rizikom i usklađenosti. Ove sinergije su nam omogućile da efikasno integrišemo zahtjeve ISO 14001 i dodatno optimizujemo naše postojeće procese.
Struktura visokog nivoa: prilika za integrisane sisteme upravljanja
Brojni su razlozi za integrisani sistem upravljanja. Pročitajte više o njima u našem besplatnom Bijelom papiru. Iz sadržaja:
- 10 razloga za integrisani sistem upravljanja
- Poređenje zahtjeva pet važnih standarda: ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 50001 i ISO 27001
od strane Rita Kagerer, eksperta za integrisane sisteme upravljanja
DQS: Zahvaljujući postojećem IMS-u, implementacija zahtjeva standarda je već bila rutina u vašoj kompaniji. Ali i dalje ste morali da pripremite svoje zaposlene za nova okolinska pitanja – kako ste to uradili?
Sebastian Krüger: Naše osoblje je zaista isprobano i testirano! Ključ našeg uspjeha leži u otvorenoj i transparentnoj komunikaciji. Naš intranet se pokazao kao odličan alat za širenje informacija i promovisanje razmjene između zaposlenika i, naravno, dostupnost kao kontakt osoba.
Održali smo brojne koordinacione sastanke sa direktno uključenim zaposlenima iz stručnih odjela iz glavnog audit tima. I ovdje obuka i kvalifikacije igraju ključnu ulogu. Pored obuke o propisima, nudimo i sveobuhvatnu internu obuku o svim relevantnim temama održivosti, koju nudimo u sopstvenoj „VAHLE akademiji“. Također smo izradili planove za dalje kurseve obuke o temama okoline kao što je okolinsko pravo, koji se trenutno implementiraju.
Zaštita okoline - uloga top menadžmenta u praksi
DQS: G. Dries, naši auditori su primijetili da ste, kao izvršni direktor VAHLE-a, lično pratili stanje stvari svakog dana audita
Achim Dries:... apsolutno, i po mom mišljenju to je najmanje što izvršni direktor treba da uradi u pogledu svog sistema upravljanja. Kao menadžer, moja je odgovornost ne samo da obezbjeđujem resurse i donosim strateške odluke, već i da igram aktivnu ulogu u implementaciji i daljem razvoju naših sistema. Održivost je za nas ključno pitanje koje uvijek mora biti prikazano odozgo prema dolje. To je jedini način na koji možemo biti pravi uzor i motivisati naše zaposlenike da predano i uvjereno rade prema našim ciljevima
DQS: Je li vam tema održivosti vrlo bliska srcu?
Achim Dries: Da, tema održivosti mi je jako pri srcu. Put ka većoj održivosti ponekad je izazovan, ali na kraju donosi značajnu dodatnu vrijednost za našu kompaniju i našu okolinu. Svojim ličnim prisustvom i aktivnom posvećenošću želim da pokažem da ove vrijednosti nisu samo riječi, već su duboko ukorijenjene u našoj korporativnoj kulturi.
Kao izvršni direktor, smatram da je moja odgovornost da pokažem i implementiram principe održivosti. Za mene je održivost dugoročni cilj koji prevazilazi sadašnjost. Ne samo da želimo biti uspješni danas, već želimo i dati pozitivan doprinos budućim generacijama. Zato mi je cilj da zajedno sa svojim timom kročimo ovim ponekad teškim putem kako bismo postavili dugoročne pozitivne impulse kako našoj kompaniji tako i okruženju.
Integrisani sistem upravljanja na novom nivou
DQS: Koje oblasti kompanije će najviše doprijenijeti poboljšanju okolinskih performansi kroz novi sistem upravljanja okolinom i u čemu se sastoji to poboljšanje?
Sebastian Krüger: Prije svega, želio bih da istaknem da je uvođenjem novog sistema upravljanja okolinom cijeli naš integrisani sistem upravljanja podignut na novi nivo. Oduvijek smo se bavili pitanjima životne sredine, ali sada smo tome pristupili na sistematičan i strukturiran način, što je unaprijedilo postojeće strukture naših drugih sistema upravljanja i dodatno razvilo integrisani sistem upravljanja u cjelini u smislu efikasnosti i efektivnosti.
Ključna oblast koja značajno doprinosi poboljšanju okolinskih performansi kroz EMS je razmatranje čitavog lanca snabdevanja. Uvođenjem sistematskih mjera upravljanja okolinom, stvorili smo veću svijest o okolinskim aspektima u cijelom lancu nabavke, što će dovesti do značajnog povećanja okolinskih performansi u budućnosti.
Osim toga, procjena životnog ciklusa naših proizvoda je još jedan važan aspekt. Integrišemo okolinske aspekte u naš razvojni proces u ranoj fazi i od samog početka uzimamo u obzir recikliranje i mogućnost recikliranja. Ove mjere osiguravaju da se okolinski aspekti razmatraju tokom cijelog životnog ciklusa naših proizvoda.
Još jedan značajan doprinos upravljanja okolinom u praksi je da naši proizvodi pomažu našim klijentima da posluju održivije. Naša rješenja omogućavaju našim klijentima da ostvare vlastite okolinske ciljeve i posluju održivije. Na taj način djelujemo izvan našeg vlastitog održivog upravljanja kao neko ko „omogućava“ održivost u cijeloj industriji.
Fokus na upravljanje održivošću
DQS: Pogledajmo blisku budućnost: Šta je sljedeće u smislu mogućeg proširenja vašeg integrisanog sistema upravljanja - na primer ISO 50001 za upravljanje energijom, koji bi dodatno podržao ideju održivosti, ili ISO 27001 za sigurnost informacija, koji je postaje sve egzistencijalniji s obzirom na brojne prijetnje s weba?
Sebastian Krüger: Vi se bavite tačno pravim pitanjima. Kada smo implementirali 14001, već smo imali oko na ISO 50001, da tako kažem. Prošle godine smo podijelili svoje iskustvo sa ISO 50001 s nekoliko kompanija i razvili putokaz za postepeno uvođenje.
Poseban izazov je razmotriti i nekretnine, od kojih su neke vrlo stare, i nove zgrade koje se grade. Slijedimo plan strukture postrojenja do 2027. godine kao dio naše korporativne strategije. Međutim, zakonodavac je također postavio jasne zahtjeve u njemačkom zakonu o energetskoj efikasnosti, koje moramo uzeti u obzir.
Zahtjevi kupaca i rastuća sajber prijetnja podstiču nas da unaprijedimo uvođenje ISO 27001 do 2025. Trenutno intenzivno radimo na razvoju naše strategije održivosti. Naše sisteme upravljanja vidimo kao idealnu osnovu za postizanje naših ciljeva održivosti u budućnosti.
DQS: Kakvu ulogu u tome igra DQS?
Sebastian Krüger: Konkretno, prošle godine, sa EMS certifikatom i našim gustim rasporedom, DQS se pokazao kao vrlo fleksibilan i pouzdan partner. Također bih želio iskoristiti ovu priliku da pohvalim naše DQS auditore. Bez njihove posvećenosti i volje da zajedno i u partnerstvu koračaju ovim putem, sigurno bi bilo teže. Uvijek sam smatrao da je saradnja bila zahvalna, uvažavajuća i obogaćujuća.
DQS: Hvala vam na vašim pronicljivim odgovorima i informacijama i radujemo se nastavku saradnje sa VAHLE-om.
Paul Vahle GmbH & Co KG - činjenice i brojke
- Osnovan: 1912
- Sjedište: Kamen, Njemačka
- Radna snaga: više od 850 zaposlenih širom svijeta
- Promet: cca. 140 miliona eura
- Proizvodi: cca. 5,000
- Nacionalne kompanije (u svijetu): 13
- Prodajni partneri: 23
- Izvršni direktor: Achim Dries
DQS - šta možemo učiniti za vas
Ekonomska sigurnost i održivo djelovanje – razumijevanje i jednog i drugog kao jednako važnih ciljeva i njihovo učvršćivanje u proizvodni proces smatra se jednim od najvažnijih korporativnih zadataka danas. Rastući globalni značaj održivosti i stalna promjena svijesti odražavaju se u sve složenijim okolinskim zakonima.
Uvođenje efikasnog sistema upravljanja okolinom u skladu sa ISO 14001 je način koji je okrenut budućnosti za jačanje povjerenja i proširenje tržišnih mogućnosti. Uspješne kompanije također vide certifikaciju kao priliku da jasnije prepoznaju rizike i potencijal za poboljšanje kroz neutralan, nezavisan pogled izvana.
Kao međunarodno priznati certifikator za sisteme upravljanja i procese, vršimo audit više od 30.000 dana godišnje. Naša tvrdnja počinje tamo gdje se završavaju kontrolne liste audita. Vjerujte nam na riječ.
Povjerenje i ekspertiza
Naše tekstove i brošure pišu isključivo naši stručnjaci za standarde ili dugogodišnji auditori. Ako imate bilo kakvih pitanja o tekstualnom sadržaju ili našim uslugama našem autoru, kontaktirajte nas.
Naša tvrdnja počinje gdje se završavaju kontrolne liste audita
Vjerujte nam na riječ. Radujemo se razgovoru s vama!
DQS Bilten
Matthias Vogel
Od 2010. Matthias Vogel je bio sekretar za štampu u DQS GmbH i odgovoran za tehničke publikacije. Kao viši menadžer sadržaja, zajednički je odgovoran za pronalaženje tema za DQS blog na njemačkom jeziku "DQS u dijalogu", za koordinaciju sa autorima, i za urednički rad. Matthias Vogel je urednik redovno objavljenog DQS biltena "DQS Update" i na taj način vam pruža informacije i znanja o auditu i certifikaciji. On je također programski menadžer i moderator DQS "Customer Day" događaja i komoderira virtualne konferencije "Digital Quality Space".