Da li treba da implementiram sistem upravljanja antikorupcijom ili sistem upravljanja usklađenošću? Koje su razlike između ova dva standarda i kako možete odrediti koji je standard pogodniji za koju kompaniju? O ovim i drugim pitanjima razgovaramo sa Hans-Jürgen Fenglerom. On je auditor za ISO 37001 i ISO 37301 i stoga je upravo prava osoba za razgovor.

Hans-Jürgen Fengler, hvala vam puno što ste odvojili vrijeme za ovaj intervju! Želio bih s vama razgovarati o razlikama između standarda ISO 37001 i ISO 37301. Možete li mi ukratko objasniti na šta se svaki od ovih standarda odnosi?

Hans-Jürgen Fengler: Sa zadovoljstvom. Oba standarda se bave implementacijom sistema upravljanja kako bi se osigurala usklađenost sa zakonima i propisima. ISO 37001 se posebno fokusira na borbu protiv korupcije. On pruža okvir za identifikaciju, procjenu i eliminaciju rizika od korupcije, dok ISO 37301 ima sveobuhvatniji pristup i pokriva sve obaveze organizacije u pogledu usklađenosti. Ovo uključuje zakone, propise, ali i dobrovoljne obaveze kao što su Globalni dogovor ili B.A.U.M. Kod.

 

I kako funkcioniše uvođenje takvog sistema upravljanja kako je opisano u ISO 37301?

Hans-Jürgen Fengler: Prema ISO 37301, organizacija mora definisati proces u kojem se identificiraju najveći rizici usklađenosti. Zatim se vrši procjena rizika kako bi se utvrdilo gdje su potrebne mjere, politike itd. Isto se mora učiniti za ISO 37001 samo za temu korupcije. Sistem se redovno revidira i kontinuirano unaprijeđuje kako bi se osigurala njegova efikasnost. Na kraju, može se tražiti certifikacija od strane akreditovanog tijela. Onda dolazi auditor poput mene da analizira sistem upravljanja i provjeri potencijal optimizacije. Ključ je razviti prilagođeni sistem upravljanja usklađenošću koji zadovoljava specifične zahtjeve i rizike organizacije i koji se kontinuirano poboljšava.

 

Drugim riječima, ako upravljanje usklađenošću pokaže da je korupcija veliki problem, onda se moram obratiti ISO 37001?

Hans-Jürgen Fengler: Da, možete to učiniti. ISO 37001 je sve o korupciji. To znači da ako je korupcija najrelevantniji rizik usklađenosti, onda se možete koncentrirati na ISO 37001. Međutim, ako korupcija nije najrelevantnija tema, onda je logičnije uvesti sistem upravljanja usklađenošću. Također je moguće koristiti sadržaj ISO 37001 za optimizaciju sistema upravljanja usklađenošću s obzirom na antikorupciju i na taj način poboljšati i konkretizirati sistem upravljanja u cjelini. Prilikom odlučivanja između ISO 37301 i ISO 37001, uvijek se postavlja pitanje: Šta želim da pokažem svojim zainteresiranim stranama, koji su njihovi zahtjevi? I šta ima smisla za mene kao organizaciju? Pored toga, postoje zemlje u kojima je sistem upravljanja antikorupcijom u skladu sa ISO 37001 također obavezan zakonom za određene sektore, na primer u građevinskoj industriji u Italiji ili za javna dionička društva na francuskoj berzi. U ovim slučajevima se ne postavlja pitanje, a ISO 37001 certifikat je obavezan.

 

Broj 37301 dolazi iza 37001. O čemu se radi u ovoj oznaci?

Hans-Jürgen Fengler: ISO 37001 je već objavljen 2016. godine, dok je ISO 37301 stupio na snagu tek 2021. Prethodni standard ISO 37301, ISO 19600, osmišljen je samo kao smjernica i nije sadržavao nikakve posebne zahtjeve, niti je mogao biti izdat akreditirani certifikat. Kako je ISO 37001 već nosio broj 37001, broj 37301 je izabran za novi, sveobuhvatniji standard. Sve što je ISO objavio u oblasti sistema upravljanja usklađenošću može se naći u seriji 37000. I zato je ISO 37301 također klasifikovan ovde.

 

Koliko su ISO 37001 i ISO 37301 prikladni za organizacije različitih veličina, industrija i geografskih lokacija?

Hans-Jürgen Fengler: U osnovi, svi ISO standardi sistema upravljanja su prikladni za sve organizacije različitih veličina, industrija i geografskih lokacija. ISO 37001 i ISO 37301 nisu izuzeci. Poglavlje 4 “Kontekst organizacije” detaljno precizira koji su specifični zahtjevi kompanije povezani sa sistemom upravljanja i šta treba uzeti u obzir. U velikoj organizaciji postoji više zahtjeva nego u maloj organizaciji. Naravno, sve ovo ima snažan utjecaj na zahtjeve usklađenosti koje treba posebno razmotriti.

Važan faktor u smislu geografske lokacije je da je rizik od korupcije veći u nekim zemljama nego u drugim. Transparency International daje Indeks percepcije korupcije (CPI). Ovo se sastoji od 13 pojedinačnih indeksa, dvanaest nezavisnih institucija i intervjua stručnjaka i ukazuje na rizik od korupcije u različitim regionima širom svijeta.

Ako radim u zemlji ili u saradnji sa zemljom u kojoj su rizici od korupcije ocijenjeni kao visoki, onda je potrebno implementirati detaljnije kontrolne mehanizme nego u zemlji u kojoj su rizici od korupcije manji i ja obično moram manje provjeravati. Drugim riječima, geografska lokacija ima uticaj na specifičan dizajn sistema upravljanja.

 

Da li je obavezno certificiranje standarda ili je dovoljna implementacija odgovarajućeg sistema upravljanja?

Hans-Jürgen Fengler: Certifikacija je naravno neobavezna. Međutim, može pomoći kompanijama da dokumentiraju svoje obaveze usklađenosti i dokažu ih sudionicima.

 

U kojoj meri se standardi ISO 37001 i ISO 37301 mogu integrisati sa drugim standardima sistema upravljanja kao što je ISO 9001?

Hans-Jürgen Fengler: Oba standarda su zasnovana na strukturi visokog nivoa (HLS), tj. Harmonizovana struktura (HS) koju koriste i drugi ISO standardi sistema upravljanja. Stoga je integracija u principu moguća.

Međutim, da li integracija ima smisla zavisi od dotične organizacije i njenih specifičnih zahteva.

 

Da li je moguće certificirati samo određene dijelove ili aktivnosti u okviru standarda?

Hans-Jürgen Fengler: U principu, djelimična certifikacija je moguća. Međutim, to je problematično u slučaju problema usklađenosti, jer zahtjevi obično utiču na cijelu organizaciju. Certifikacija pojedinih područja bi stoga zahtijevala vještačka razgraničenja koja je gotovo nemoguće provesti u praksi.

 

Hvala vam puno na vašim zanimljivim komentarima!

 

Intervju je vodila Constanze Illner.

Autor
Hans-Jürgen Fengler

Hans-Jürgen Fengler je globalni menadžer proizvoda ESG usluga u DQS. U ovoj ulozi odgovoran je za razne ESG usluge. Nakon što je diplomirao ekonomiju sa fokusom na ekologiju, gospodin Fengler je u početku radio u oblasti konsaltinga u oblasti životne sredine i izvještavanja o održivosti. Zatim se fokusirao na kriterije i zahtjeve za održive finansijske proizvode. Gospodin Fengler već 8 godina radi u oblasti certifikacije sistema upravljanja, a radi i kao auditor za različite ISO standarde za DQS.

Loading...

Relevantni članci i događaji

Možda će vas interesovati i:
Blog
compliance-header-blog-säulen gerichtsgebäude
Loading...

Upravljanje usklađenosti u malim i srednjim preduzećima - neophodno ili opcionalno?

Blog
dqs-informiert-header-blog-viele bunte buecher in regalen in bibliothek
Loading...

Šta znači usklađenost?

Blog
compliance-header-blog-säulen gerichtsgebäude
Loading...

Učinkovito upravljanje usklađenosti smanjuje rizike odgovornosti