Prelazak na niskougljičnu ekonomiju jedan je od ključnih izazova našeg vremena. Obnovljiva goriva nebiološkog porijekla (RFNBO) mogu igrati ključnu ulogu u tome. To uključuje ne samo tehnologije vodonika, već i sintetička goriva proizvedena od obnovljivog vodonika i CO2. U nastavku ćete pronaći sve što trebate znati o certifikaciji RFNBO-a.
E-goriva - nosioci energije koji se proizvode iz obnovljive električne energije - od presudnog su značaja za potpunu dekarbonizaciju energetskog sistema. Oni će biti posebno neophodni u oblastima u kojima direktna elektrifikacija nije moguća, kao što su vazduhoplovstvo i pomorstvo. Tamo RFNBO mogu poslužiti kao alternativa fosilnim gorivima
Direktiva EU o obnovljivoj energiji (RED II) postavlja pravni okvir za proizvodnju i promociju energije iz obnovljivih izvora - uključujući i transportni sektor. Njime se definišu zahtjevi za RFNBO-e kako bi im se omogućilo da doprinesu cilju EU od 14% za obnovljive izvore energije u transportu.
Da bi se kvalifikovali kao "obnovljiva goriva nebiološkog porijekla" (RFNBO), proizvođači moraju ispuniti različite kriterije. Kako bi se osigurala ujednačenost i spriječilo zeleno pranje, EU je stvorila centralnu direktivu u obliku Direktive EU o obnovljivoj energiji (RED), koja postavlja obavezujuće ciljeve za širenje tehnologija obnovljivog vodonika. Da bi se postigli ovi ciljevi, evropske države članice su obavezne da aktivno promovišu upotrebu RFNBO-a kao što je obnovljivi vodonik.
Delegirani akti koji implementiraju kriterije RFNBO
Komisija EU donijela je i dva delegirana akta za konkretnu primjenu, kojima se definišu detaljni zahtjevi za nabavku električne energije i obračun emisija stakleničkih plinova:
1. RFNBO delegirani akt
Ovaj zakonski akt utvrđuje detaljna pravila za nabavku električne energije iz obnovljivih izvora za proizvodnju RFNBO. Na primjer, definirani su zahtjevi za vremensku i geografsku korelaciju između proizvodnje i potrošnje električne energije.
2 Metodologija za kalkulaciju emisija stakleničkih plinova
Ovaj pravni akt definiše metodologiju zasnovanu na životnom ciklusu za određivanje intenziteta stakleničkih plinova RFNBO. Razlikuje se da li električna energija dolazi u potpunosti iz obnovljivih izvora ili je djelimično dobivena iz električne mreže.
Zahtjevi za RFNBOs
U skladu sa Direktivnom obnovljive energije RED II, Komisija EU postavlja sljedeće zahtjeve za vodonik klasifikovan kao obnovljivo gorivo nebiološkog porijekla (RFNBO):
- Obnovljivi izvori električne energije: Električna energija koja se koristi za proizvodnju vodonika mora dolaziti iz obnovljivih izvora kao što su vjetar, solarna energija, geotermalna energija, plima ili hidroelektrična energija. Električna energija iz biomase nije dozvoljena.
- Uštede GHG: RFNBO moraju imati najmanje 70% uštede GHG u poređenju sa fosilnim gorivima.
- Vremenska i geografska korelacija: Električna energija koja se koristi za proizvodnju vodonika mora biti vremenski i geografski u korelaciji sa proizvodnjom vodonika kako bi se osiguralo da električna energija zaista dolazi iz obnovljivih izvora.
- Dodatnost: obnovljiva električna energija koja se koristi za proizvodnju vodonika mora biti dodatna uz postojeće kapacitete za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora.
- Industrijski podcilj: Prema RED III, postoji industrijski podcilj prema kojem određeni dio vodonika koji se koristi u energetske i neenergetske svrhe mora ispuniti RFNBO kriterije.
Ovi zahtjevi imaju za cilj osigurati da vodonik kao RFNBO zapravo doprinosi dekarbonizaciji transportnog sektora i da se ne takmiči s korištenjem biomase.
Certifikacija obnovljivog vodonika
Postoji nekoliko relevantnih standarda i okvira priznatih u Evropskoj uniji za certifikaciju RFNBO-a. U principu, šeme dobrovoljnog certificiranja mogu se prijaviti Komisiji EU za priznanje. Nakon detaljne procjene da li sistemi ispunjavaju zahtjeve RED-a, Komisija ih može službeno priznati. Samo priznati sistemi mogu izdavati certifikate za verifikaciju RFNBO-a.
Najvažniji standardi certifikacije za RFNBO uključuju ISCC i REDcert:
1 ISCC (Internacionalna održivost i certifikacija ugljika)
- ISCC EU: Standard koji je usklađen sa Direktivom o obnovljivoj energiji (RED II) i koristi se posebno za certifikaciju održivosti RFNBO i drugih obnovljivih goriva.
- ISCC PLUS: Za globalna tržišta i aplikacije izvan okvira EU RED-a.
2. REDcert
- REDcert-EU: Još jedan sistem koji ispunjava zahtjeve EU RED II direktive i pogodan je za certifikaciju RFNBO-a.
- REDcert²: Proširena verzija za primjene izvan okvira EU RED.
Za koga je relevantan RFNBO certifikat?
RFNBO certifikat je relevantan za sljedeće aktere:
Proizvođači vodonika: Kompanije koje proizvode obnovljiva goriva nebiogenog porijekla zahtijevaju obaveznu certifikaciju kako bi plasirale svoje proizvode kao RFNBO i ispunile zakonske zahtjeve. Certifikat dokazuje porijeklo i održivost proizvoda.
Kompanije u lancu snabdijevanja: Zainteresovane strane kao što su rafinerije, logistički provajderi ili krajnji potrošači koji integrišu RFNBO proizvode u svoje lance vrednosti također moraju da obezbijede svoju certifikaciju. Ovo je jedini način da se dokaže usklađenost sa zakonskim zahtjevima.
DQS je dostupan za certifikaciju kao odobreno certifikacijsko tijelo ISCC i REDcert. Slobodno nas kontaktirajte!
Napomena: Revizija RED II u RED III
Važno je napomenuti da je Direktiva o obnovljivoj energiji (RED II) sada revidirana i dostupna kao RED III. Rok za implementaciju novih zahtjeva RED III je 21. maj 2025. godine
Revizija RED II u RED III također ima uticaj na regulaciju RFNBO-a:
- Minimalni uslov za uštedu stakleničkih plinova za RFNBO je povećan sa 70% na 80%.
- Uz to, uveden je i obavezujući podcilj industrije prema kojem 50% vodonika koji se koristi u energetske i neenergetske svrhe mora ispunjavati kriterije RFNBO.
- Osim toga, RED III još preciznije definiše zahtjeve za vremensku i geografsku korelaciju između proizvodnje električne energije i proizvodnje vodonika kako bi se osiguralo da električna energija zaista dolazi iz obnovljivih izvora.
Ovi strožiji zahtjevi u RED III pokazuju da EU želi dalje promovisati korištenje RFNBO-a i osigurati veću klimatsku efikasnost. Kompanije koje proizvode ili koriste RFNBO proizvode stoga moraju pažljivo pratiti implementaciju RED III direktive.
Zaključak
Razvoj efikasne niskougljične ekonomije koja uključuje RFNBO nudi ogroman potencijal za postizanje ambicioznih klimatskih ciljeva i kreiranje inovativnih, budućih poslovnih modela. Kompanije koje slijede ovaj put trebale bi pomno pogledati trenutni pravni okvir i opcije certifikacije.
DQS je vaš partner za certifikaciju RFNBO-a i rado će odgovoriti na sva vaša pitanja o certifikaciji.
DQS Bilten
Constanze Illner
Constanze Illner (ona) je službenica za istraživanje i komunikacije u oblasti održivosti i sigurnosti hrane. Na ovoj poziciji prati sva bitna dešavanja u ovom kontekstu i obavještava našu klijentelu u mjesečnom biltenu. Ona također moderira godišnju konferenciju Heroji održivosti.