Analiza materijalnosti je nezamjenjiva metoda za kompaniju da identifikuje svoje materijalne teme i sudionike sa njihovim zahtjevima. Naročito kompanije koje se bave izvještavanjem o održivosti, Zakonom o dubinskoj analizi ili temama kao što je Kodeks ponašanja brzo shvataju: Praktično ne postoji alternativa za provođenje takve analize rizika. Ne tako nova metoda je efikasna koliko je neophodna – pregled i Bijeli papir za preuzimanje.

SADRŽAJ
- Šta je analiza materijalnosti?
- Za koje industrije je pogodna?
- ISO standardi se također fokusiraju na materijalnost
- Kako funkcioniše implementacija analize materijalnosti?
- Faktori uspjeha za dobru analizu materijalnosti
- Koju ulogu ima matrica materijalnosti?
- Zaključak: Analiza materijalnosti kao osnova za izvještavanje o održivosti
- DQS: Simply leveraging Quality.
Šta je analiza materijalnosti?
Analiza materijalnosti - koja se ponekad naziva i "analiza suštinske važnosti" - je nezamjenjiva metoda za vašu kompaniju da identifikuje svoja značajna pitanja i zainteresirane strane sa njihovim zahtjevima i očekivanjima. Dugo vremena ovaj relativno jednostavan, ali vrlo efikasan metod bio je poznat samo insajderima u finansijskom sektoru. Ovdje se prvenstveno koristi u pripremi godišnjih finansijskih izvještaja. Svrha analize materijalnosti je otkrivanje svih materijalno značajnih aspekata koji bi potencijalno mogli uticati na rezultat i istovremeno biti od posebnog interesa za čitaoce godišnjih finansijskih izvještaja.
Danas se analiza materijalnosti sve češće i vrlo uspješno koristi kao dio strategija održivosti kompanija. Pogotovo kompanije koje se bave izvještavanjem o održivosti, Zakonom o dubinskoj analizi ili temama poput Kodeksa ponašanja vrlo brzo shvate: praktički ne postoji alternativa provođenju takve strateške analize rizika.
S jedne strane, analiza materijalnosti pomaže da se identifikuju ključne grupe sudionika zajedno s njihovim potrebama i očekivanjima. Istovremeno, on također pruža vašoj kompaniji one aspekte održivosti koji su materijalni iz vaše perspektive. Povezivanje jednog s drugim, na primjer uz pomoć matrice materijalnosti, rezultira nekom vrstom "ukupne materijalnosti" i rezultirajućim poljima djelovanja, na primjer u oblastima emisija i zaštite klime, upravljanja resursima, zaštite okoline, dobrobiti životinja ili društvene odgovornosti. Rezultati ove analize rizika su od velikog značaja za stratešku klasifikaciju i pristup relevantnim temama održivosti za svaku kompaniju.

CSR - Analiza materijalnosti
Svi glavni formati CSR izvještavanja su zasnovani na materijalnosti i preporučuju ovaj oblik analize rizika. Saznajte više u našem besplatnom Bijelom papiru.
Metoda ne prati formalno definisan pristup. Međutim, za robusne rezultate za definisanje strategije održivosti, vaša kompanija bi trebala slijediti određeni proces. Ovo uključuje, prije svega, pojašnjenje internih suprotstavljenih ciljeva, uključivanje ključnih sudionika i dosljedno razmatranje značajnih internih i eksternih pitanja, uključujući povezane rizike i prilike.
Za koje industrije je pogodna analiza materijalnosti?
Provođenje analize materijalnosti je generalno dobrovoljno, ali se snažno preporučuje – u različitim kontekstima – da se postignu čvrsti rezultati, na primjer pomoću dobro poznatih formata za CSR izvještavanje kao što su GRI (Globalna inicijativa izvještavanja) ili UN Global Compact. Kao takav, pogodan je za kompanije svih veličina i industrija koje se bave pitanjima održivosti. Svaka kompanija i organizacija će imati koristi od ove metode za identifikaciju svojih obaveza u pogledu održivosti i odgovarajućih područja za djelovanje.
Šta znači CSR?
CSR (Korporativna društvena odgovornost) odnosi se na odgovornost koju kompanije imaju prema društvu kroz uticaj svojih poslovnih aktivnosti. Oblasti djelovanja koje proizilaze iz percepcije ove odgovornosti tumače se kao dobrovoljni doprinos održivom razvoju. CSR se odnosi na tri stuba održivosti i stoga obuhvata sve okolinske, ekonomske i društvene aspekte korporativne aktivnosti.
Analiza materijalnosti takođe igra centralnu ulogu u ISO standardima za upravljanje održivošću. Na primjer, ISO 26000 Smjernice društvene odgovornosti snažno savjetuju svojim korisnicima da ga provode: "Kada organizacija sveobuhvatno odredi područja djelovanja relevantna za njene odluke i aktivnosti, treba pažljivo razmotriti identificirana područja djelovanja i razviti mjerilo za evaluaciju koje se može koristiti za odlučivanje o tome koja područja djelovanja su od najveće važnosti za organizaciju."
Direktiva EU o društveno odgovornom poslovanju (2014/95/EU), usvojena 2014., zahtijeva od više od 6.000 kompanija širom Evrope da također izvještavaju o svojim aktivnostima održivosti. S druge strane, on čini primjenu metode (ovdje "procjena materijalnosti") sa njenim pravnim karakterom obaveznom. U Njemačkoj, na primjer, ovo je do sada pogodilo samo oko 600 velikih kompanija i korporativnih grupa orijentisanih na tržište kapitala. Međutim, mala i srednja preduzeća se također sve više dobrovoljno obavezuju da će dosljedno poslovati održivo i da o tome izveštavaju kao dio svoje strategije održivosti.
Još uvijek je nejasno u kojoj mjeri bi analiza materijalnosti mogla ili će biti zakonski zahtjev planiranog zakona o dubinskoj analizi lanca nabave - ali je nesumnjivo neophodna.
ISO standardi se također fokusiraju na materijalnost
Dobro poznati ISO standardi sistema upravljanja zahtijevaju nešto slično, ali se različito postupaju u detaljima i koriste različite termine. Tu se radi o identifikaciji relevantnih internih i eksternih pitanja kompanije i relevantnih zainteresiranih strana koja su neraskidivo povezana sa njima – materijalnost se ovde naziva relevantnošću. Međutim, kompanije su dužne da daju takva zapažanja samo u vezi sa certifikacijom.
Kako funkcioniše implementacija analize materijalnosti?
Dva ključna pitanja služe za identifikaciju zaista značajnih tema relevantnih za održivost u vašoj kompaniji: "Šta očekuju vaši sudionici?" i "Koje su strateški važne teme održivosti sa stanovišta vaše kompanije?". Proces analize materijalnosti može izgledati kako slijedi:
- Identifikacija i procjena internih i eksternih problema
- Kreiranje logike evaluacije
- Određivanje tema (održivosti) koje će biti uključene u analizu materijalnosti
- Razmjena ovih tema sa zainteresiranim stranama
- Kreiranje matrice materijalnosti
- Upotreba ili objavljivanje kao dio strategije održivosti, na primjer u Izvještaju o održivosti (GRI) ili Kodeksu ponašanja
GRI - Globalna inicijativa izvještavanja
Međunarodno priznate smjernice za pripremu izvještaja o održivosti ★ alat prilagođen korisniku s konkretnim uputama za implementaciju ★
Prvi korak je da identifikujete vaše zainteresirane strane sa njihovim zahtjevima i relevantnim internim i eksternim problemima vaše kompanije. Zainteresirane strane mogu biti dodijeljene određenim područjima, što olakšava filtriranje relevantnosti ili materijalnosti, na primjer:
- Poslovanje: kupci, konkurencija, dobavljači, investitori, banke, osiguravajuća društva itd.
- Društvo: potrošači, politika, vlast, lokalne zajednice, stanovnici itd.
- Interne zainteresirane strane: zaposleni, menadžment, sindikati itd.
- Grupe za zagovaranje: NVO, udruženja, ekološke grupe, itd.
U drugom koraku treba kreirati logiku evaluacije. Ovo se koristi za dodjeljivanje grupa sudionika i ključnih pitanja određenim (numeričkim) vrijednostima, dopunjenim pridjevima koji omogućavaju razumljiviju gradaciju, na primjer:
- Do 1 = nisko
- Oko 2 = srednje
- Od 3 = visoko, itd.
Faktori uspjeha za dobru analizu materijalnosti
Materijalne zainteresirane strane
Kada odlučujete da li je grupa zainteresovanih strana materijalna za vašu kompaniju, najvažniji faktori su da li
- Oni mogu uticati na vašu kompaniju ili na postizanje vaših korporativnih ciljeva,
- Na njih mogu utjecati aktivnosti vaše kompanije
- Ili oboje.
Razlika je važna za način na koji se obraćaju i uključuju zainteresirane strane. Na primjer, angažman se može obaviti putem anketa, kolaborativnih radionica ili putem društvenih medija. Neki od zainteresiranih strana kao što su zaposleni, vlasti ili dobavljači obično su već uključeni u svakodnevno poslovanje. Konačno, važno je održavati kontakt i nakon procesa (prve) analize materijalnosti, i zato što bi takva analiza trebala biti predmet redovnog ažuriranja.
Materijalnost tema iz perspektive vaše kompanije
Identifikacija materijalnih internih i eksternih problema zasniva se na „kontekstu organizacije“ kako se to naziva u standardima ISO sistema upravljanja, na primjer ISO 14001. Ovo se radi uzimajući u obzir gore identifikovane zainteresirane strane iu kontekstu potencijalnih rizika i prilika koje (mogu) nastati - u slučaju ISO 14001, čak i u vezi sa životnim ciklusom vaših proizvoda i/ili usluga.

Rado ćemo odgovoriti na vaša pitanja
Saznajte više o mogućnostima CSR izvještavanja i njegove verifikacije. Neobavezno i besplatno.
Eksterne teme mogu se dodijeliti sljedećem, na osnovu tri stuba održivosti:
- Ekonomsko okruženje: lanac snabdevanja, korupcija, sirovine, politika, zakon, itd.
- Društveno okruženje: vrijednosti, stanovništvo, rad, diskriminacija itd.
- Ekološko okruženje: klima, sirovine, reciklaža, itd.
Interne teme se uglavnom odnose na proizvodnju, marketing, ljudske resurse, resurse i poslovni model.
Prepoznavanje i rješavanje internih sukoba interesa
Suštinski preduslov za uspjeh analize materijalnosti je identifikacija i pojašnjenje mogućih internih suprotstavljenih ciljeva, po mogućnosti prije, ali barem tokom analize materijalnosti. Ova tema je usmjerena na moguće različite procjene pojedinačnih zaposlenika ili odjela vaše organizacije o jednoj te istoj grupi sudionika ili temi održivosti u smislu materijalnosti.
Takvi konfliktni ciljevi, koji preovlađuju u gotovo svakoj većoj organizaciji, mogu se eliminisati ili barem izravnati u radionicama, na primjer. Treba naglasiti učešće najvišeg menadžmenta, kao i suštinskih donosilaca odluka iz oblasti nabavke, ljudskih resursa, prodaje, sistema upravljanja, usklađenosti, istraživanja i razvoja i predstavljanja zaposlenih.

Analiza materijalnosti u CSR izvještavanju
Uzbudljiva tema? Iskoristite dragocjeno znanje naših stručnjaka - sastavili smo vrijedne smjernice za vas u našem besplatnom Bijelom papiru.
Koja je uloga matrice materijalnosti?
Matrica materijalnosti je grafički prikaz rezultata analize iz prethodno opisanih koraka. Strogo govoreći, matrica materijalnosti je jednostavan dvodimenzionalni koordinatni sistem:
- Horizontalna os X pokazuje materijalnost tema za vašu organizaciju
- Vertikalna y-osa preslikava materijalnost vaših sudionika
Pošto su vrijednosti dodijeljene svim relevantnim zainteresiranim stranama i temama održivosti (što su veće to su bitnije), one odražavaju koordinate tačke na nivou matrice i na taj način ukazuju na materijalnost teme i za sudionike i za vašu organizaciju. To rezultira različitim poljima djelovanja koja imaju značajan utjecaj na internu strategiju održivosti kompanije.
Jasnoća prezentacije je važna za razumijevanje matrice materijalnosti. Što je dalje tačka od
- X-ose, važnija je povezana tema za vaše sudionike,
- Y-ose, to je važnija za vašu organizaciju.
Ovo olakšava vašoj organizaciji i zainteresiranim stranama da vide koje su teme održivosti relevantne, gdje se suštinske teme preklapaju ili gdje postoje suprotstavljeni interesi. Tema koja je bliska dijagonali između dvije ose je podjednako bitna za obje. Ovo predstavljanje također omogućava prikaz razvoja tokom određenog vremenskog perioda (sa strelicama, ako je potrebno) ako se provodi više od jedne analize materijalnosti. Za bolji prikaz, preporučuje se upotreba neiskrivljenog prikaza, koji se automatski generiše kada su presjeci ose jednake veličine.
Zaključak: Analiza materijalnosti kao osnova izvještaja o održivosti
U skladu s ekonomskim, ekološkim i društvenim temama - to je formula koju organizacije danas sve više koriste da izvještavaju o svojoj percepciji odgovornosti. Također je za očekivati da će se obaveza izvještavanja u budućnosti proširiti na više organizacija i da će biti osmišljena na suštinski konkretniji način. Istovremeno, gotovo svi glavni formati za izvještavanje o održivosti rade na bazi orijentisanoj na materijalnost, kao što su međunarodno važeće smjernice GRI (Global Reporting Initiative). Međutim, oni samo preporučuju ovaj oblik analize rizika. Direktiva EU o CSR, sa svojim statutarnim karakterom, također čini analizu materijalnosti obaveznom.
Princip materijalnosti se također nalazi u svim poznatim ISO standardima sistema upravljanja, ali bez upotrebe tog termina. Za organizacije svih veličina i iz svih sektora, analiza materijalnosti je stoga nezamjenjiva metoda za identifikaciju bitnih tema (internih i eksternih) i relevantnih grupa sudionika povezanih s njima, kao i za izvođenje polja djelovanja.

Rado ćemo odgovoriti na vaša pitanja
Saznajte o mogućnostima izvještavanja o društveno odgovornom poslovanju i njegovoj provjeri. Bez obaveza i besplatno.
Nije preciziran način na koji vaša kompanija provodi analizu materijalnosti. Međutim, proces opisan u ovom članku pruža dobru orijentaciju za to. Iznad svega, ovo uključuje identifikaciju i uključivanje ključnih sudionika, dosljedno identificiranje pitanja materijalne održivosti, uključujući razmatranje povezanih rizika i prilika, i razjašnjavanje internih suprotstavljenih ciljeva. Ispravno kreiranje matrice materijalnosti je dobar način za vizualizaciju rezultata analize.
DQS: Simply leveraging Quality.
Kao međunarodno priznati certifikator za sisteme upravljanja i procese, vršimo audit prema više od 200 različitih normi i industrijskih standarda, kao i pojedinačno prema internim specifikacijama kompanije. Naši standardi počinju tamo gdje završavaju kontrolne liste audita. Naši auditori su specijalizirani za pružanje vrijednih impulsa zasnovanih na njihovoj sveobuhvatnoj tehničkoj i industrijskoj stručnosti, koje možete koristiti za dalji razvoj vašeg sistema upravljanja i kontinuirano poboljšanje performansi vaše kompanije. Vjerujte nam na riječ! Radujemo se razgovoru s vama!
Povjerenje i ekspertiza
Naše tekstove i brošure pišu isključivo naši stručnjaci za standarde ili auditori sa dugogodišnjim iskustvom. Ako imate bilo kakva pitanja o tekstualnom sadržaju ili našim uslugama našem autoru, slobodno nas kontaktirajte.
DQS Bilten
Altan Dayankac
DQS proizvodni menadžer i expert za brojne teme održivosti, klime, okoline i zaštite na radu. Altan Dayankac svoju stručnost doprinosi i kao autor i prezenter u komisijama za zaštitu okoline i zdravlja i sigurnosti na radu, kao i na brojnim stručnim događajima.
